دبیر ستاد عالی کانون‌های مساجد:

توجه ویژه‌ برگزاری جشن‌های دهه کرامت به مناطق روستایی است

دهه كرامت

دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی مساجد کشور گفت: توجه ویژه‌ برگزاری جشن‌های دهه کرامت به مناطق روستایی با 22 میلیون نفر جمعیت است.

دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی مساجد کشور گفت: توجه ویژه‌ برگزاری جشن‌های دهه کرامت به مناطق روستایی با 22 میلیون نفر جمعیت است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، حجت‌الاسلام والمسلمین حمیدرضا سلیمانی در جلسه شورای هماهنگی و برنامه‌ریزی جشن‌های دهه کرامت استان خراسان رضوی اظهار کرد: شورای هماهنگی جشن‌های دهه کرامت، از مهر ماه سال 93 برنامه خود را آغاز کرده است و از دی ماه نیز کارگروه مربوط به آن شکل گرفت.

وی ادامه داد: برای روزهای دهه کرامت نام‌هایی در نظر گرفته شده که به عنوان مثال، روز پنجم ذی‌القعده، روز بزرگداشت امامزادگان در نظر گرفته شده‌ که در شورای انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است و 6 ذی‌القعده نیز که مقارن با روز جمعه بوده و با توجه به اینکه به روز جهانی مسجد را در پیش داریم، به امامان نماز جمعه تاکید شده‌ است که در خطبه‌های نماز جمعه به این امر توجه کنند.

دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی مساجد کشور خاطرنشان کرد: با همکاری تولیت و نیز استانداری استان شیراز، برای جوانان در جوار حرم شاه‌چراغ مرکز آموزشی و اسکان زائران نیز در نظر گرفته شود.

سلیمانی اظهار کرد: همچنین جلسات مشترک با آستان مقدس حرم امام رضا(ع)، حضرت معصومه(س) و شاه‌چراغ قرار است برگزار شود که در این بین، توجه به گروه‌های فرهنگی و مذهبی، به ویژه کودکان، بانوان و اصناف و ورزشکاران نیز در دستور کار این شورا قرار دارد.

وی تصریح کرد: برگزاری حداقل 1500 جشن مردمی در 700 شهر با محوریت مساجد، توسعه جشن‌ها در سایر کشورها، توسعه فعالیت‌های تبلیغاتی در سطح شهر، توجه به قدمگاه امام رضا(ع) و آئین نمادی حضور امام رضا(ع) در شلمچه و برنامه‌های اوقات فراغت در مساجد از دیگر برنامه‌های شورای هماهنگی جشن‌های دهه کرامت، به‌شمار می‌رود.

دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی مساجد کشور عنوان کرد: این برنامه‌ها شامل نهادسازی، جریان‌سازی، بومی‌سازی و اثربخشی است که با گذراندن این مراحل، شاهد ترویج و تغییر سبک زندگی جامعه خواهیم بود؛ چرا که برای ایجاد سبک زندگی اسلامی راهی جز ترویج راه و رسم اهل بیت(ع) نداریم.

در ادامه این جلسه، سید سعید سرابی مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد خراسان‌رضوی سخن گفت و افزود: در بحث جشن‌های دهه کرامت، به برکت جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع)، ستادی تحت عنوان ستاد «جشن‌های مردمی دهه کرامت» تشکیل که در 31 استان مستقر شده‌ است.

وی ادامه داد: ساختار این ستاد در استان به گونه‌ای است که 600 دستگاه، سازمان، نهاد عمومی، انجمن‌ها و تشکل‌های مختلف در این ستاد عضویت دارند.

سرابی خاطرنشان کرد: هماهنگی برنامه‌های جشن‌های دهه کرامت امسال از دو ماه گذشته آغاز شده‌ است که شامل 16 ستاد فعال شامل ستاد ویژه اماکن متبرکه، محتوایی، امور مساجد، مدیریت شهری، اصناف، نیروهای مسلح، بانوان، حوزه علمیه، امور هنری، روستایی، جوانان، امور استان‌ها و بین‌الملل، اطلاع‌رسانی، نخبگان و دانشگاهیان است.

وی افزود: این ستاد با ماموریت‌های ویژه و تخصصی موضوع جشن‌های دهه کرامت را دنبال می‌کنند که ستاد ویژه «نظارت ارزیابی» ستاد ویژه تازه فعال شده‌ است که در پایان جشن‌های دهه کرامت از دستگاه‌های نمونه و فرماندارانی که در این جشن‌ها ابتکارات لازم را به عمل‌ آوردند تقدیر می‌شود.

انتهای پیام

کد N908133