دفاع پورمحمدی از تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری

پورمحمدي,قانون آیین دادرسی کیفری

وزیر دادگستری گفت: حرف قوه قضاییه این است که در حوزه امنیتی که متهمانش محدود است از یکسری وکلای شناخته شده‌تر استفاده شود.

وزیر دادگستری گفت: حرف قوه قضاییه این است که در حوزه امنیتی که متهمانش محدود است از یکسری وکلای شناخته شده‌تر استفاده شود.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی در حاشیه مراسم تودیع و معارفه معاونان سازمان تعزیرات حکومتی در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره‌ اختلاف نظر بین مدارس و تعزیرات در بحث گشت سازمان تعزیرات حکومتی از مدارس گفت: ما حتما مایلیم خود آموزش و پرورش و سایر نهادها تخلفات‌شان را کنترل کنند و ما در حوزه‌ها دخالت نکنیم. اگر اقدامات حوزه‌ها مثمرثمر نبود و اگر کسی شکایت کرد باید به آن رسیدگی شود.

وی ادامه داد:‌ این موارد از سری صلاحیت‌های عام است که اگر جایی نتوانست حقوق مردم را ادا کند به مراجع قضایی مراجعه شود.

وزیر دادگستری در پاسخ به این سئوال که آموزش و پرورش گفته سازمان تعزیرات حکومتی صلاحیت ورود به مدارس به عنوان مکان‌های آموزشی را ندارد گفت: این بحث‌ها بحث‌های حقوقی است و اجازه دهید بحث‌های حقوقی بین حقوقدانان بررسی شود، همانطور که پیش‌تر گفتم ما مایل هستیم که خود آموزش و پرورش به آن رسیدگی کند.

وی همچنین ادامه داد: تاکنون جلساتی با آموزش و پرورش برگزار شده و در آینده نیز این جلسات را خواهیم داشت.

وی درباره تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری گفت: ما برای اولین بار در نظر داریم وکلا را به حوزه دادسرا و بازپرسی راه دهیم که این گام بسیار بلندی برای حمایت از حقوق متهمان است.

وزیر دادگستری خاطرنشان کرد: در مساله‌ امنیتی باید لحاظ‌های نظام را در نظر بگیریم. ما نگفتیم غیر از وکلا بیایند، نگفتیم متهمین بدون وکیل باشند، بلکه حرف قوه قضاییه این است که در حوزه امنیتی که متهمانش محدود است از یک سری وکلای شناخته شده‌تر استفاده شود و اعتماد بیشتری وجود داشته باشد تا آسیب امنیتی نبینیم. به نظر من این مطلب درستی است.

وزیر دادگستری اظهار کرد: اجازه دهید این تجربیات با موفقیت جلو برود و اگر با کاستی‌هایی روبرو بود در آینده اصلاح خواهد شد. این گام بسیار بلندی برای توسعه وکالت در امر قضا و دادرسی است که وکلا ناشکری نکنند و سپاسگزار باشند و اگر کسری وجود داشته باشد در آینده جبران خواهد شد.

ادامه دارد ...

کد N907736