مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع):

جشنواره امام رضا(ع) با دو بال علمی-معرفتی و هنری و احساسی حرکت می‌کند

امام رضا ع ,جشنواره امام رضا ع

نشست کمیته دانشگاهیان شورای هماهنگی جشن‌های دهه کرامت با سیدجواد جعفری مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع)، در محل این بنیاد در مشهد برگزار شد.

نشست کمیته دانشگاهیان شورای هماهنگی جشن‌های دهه کرامت با سیدجواد جعفری مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع)، در محل این بنیاد در مشهد برگزار شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در این نشست سیدجواد جعفری، مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) با بیان این‌که «جشنواره امام رضا(ع) با دو بال علمی - معرفتی و هنری و احساسی حرکت می‌کند» اظهار کرد: بال هنری و احساسی این جشنواره بر دوش هنرمندان و مردم قرار دارد و در قالب جشن‌های مردمی دهه کرامت و جشنواره‌های هنری تجلی می‌یابد.

وی افزود: در حوزه علمی و معرفتی می‌توان بار علمی و معرفتی جشنواره را بر دوش مراکز علمی و دانشگاهی و حوزوی کشور قرار داد.

23 دانشگاه میزبان جشنواره

دبیر جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) با اشاره به این‌که «23 دانشگاه کشور میزبان برنامه‌های جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) در بخش دانشگاهیان هستند» تصریح کرد: اختتامیه تعدادی از برنامه‌های بخش دانشگاهیان در اردیبهشت برگزار شد که آثار فاخر و جذابی هم تولید شد که کتاب اشعار برگزیده جشنواره شعر رضوی در دانشگاه بیرجند یکی از این آثار تولیدی برجسته است.

وی ادامه داد: بخش دوم برنامه‌های دانشگاهیان جشنواره امام رضا(ع) در ترم پاییز دانشگاه‌های کشور برگزار و آیین اختتامیه این بخش هم آبان ماه در مشهد برگزار می‌شود.

جعفری با اشاره به این‌که «با تشکیل کمیته دانشگاهیان شورای هماهنگی جشن‌های دهه کرامت، می‌توان به آینده فعالیت‌های علمی دانشگاه‌های کشور امیدوار بود» گفت: اگر در این کمیته دو جریان عاطفی - احساسی و علمی - معرفتی جشنواره امام رضا(ع) در بخش دانشگاهیان نیز پیگیری شود ما به نقطه مطلوب نزدیک می‌شویم.

وی خواستار برگزاری همایش طب الرضا(ع) در سطح بین‌المللی شد و تاکید کرد: در سال‌های گذشته این همایش به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد و امید است این همایش در سطح ملی و بلکه بین المللی دنبال شود.

ضرورت توجه به ترجمه کتاب‌های رضوی

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) همچنین بر ضرورت برگزاری جشنواره ترجمه کتاب‌های رضوی تاکید کرد و افزود: متاسفانه ما در حوزه ترجمه آثار مرتبط با امام رضا(ع) ضعف‌های جدی داریم و دانشگاه‌های کشور به دلیل غنای علمی می‌توانند این ضعف را برطرف کنند.

وی همچنین خواستار توجه جدی به موضوع فرزندان امام رضا(ع) شد و تصریح کرد: به دنبال ورود و هجرت امام رضا(ع) به ایران خیل عظیم امامزادگان به سوی کشور سرازیر شدند، همچنین امامان پس از امام رضا(ع) ابن الرضا(ع) نامیده می‌شوند که جا دارد دانشگاه‌های کشور به لحاظ علمی بر روی این موضوعات کارهای جدی انجام دهند.

جشنواره مادر کرامت

حجت‌الاسلام امیر ابراهیم‌زاده، مدیرکل امور فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های کشور نیز در این نشست با اشاره به اینکه به دنبال برگزاری جشنواره «مادر کرامت» هستیم، گفت: به دنبال آن هستیم که سال آینده به منظور شناخت شخصیت مادر بزرگوار حضرت رضا(ع) (حضرت نجمه خاتون(س)) جشنواره مادر کرامت را برگزار کنیم که در این زمینه دانشگاه الزهرا تهران اعلام آمادگی کرده است. همچنین دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای برگزاری جشنواره فرزندان امام موسی کاظم(ع) اعلام آمادگی کرده است.

تاسیس 30 کانون رضوی در دانشگاه‌های کشور

همچنین محمدرضا قاضی، نماینده وزارت علوم در این نشست با بیان اینکه به دنبال این هستیم که همه دانشگاه‌های کشور در جشنواره امام رضا(ع) فعال شوند، گفت: در این راستا 30 کانون رضوی با اساسنامه راه اندازی شده است، همچنین اردوهای رضوی در دستور کار ما قرار دارد تا سالانه حدود 10 هزار نفر از دانشجویان کشور به منظور زیارت بارگاه امام رضا(ع) به مشهد سفر کنند که در سال جاری هم تاکنون کاروان‌های دانشجویان به مشهد مشرف شده‌اند.

صادق شهبازی، نماینده دانشگاه آزاد اسلامی کشور نیز در ادامه این نشست با اشاره به اینکه 8 واحدهای دانشگاه‌های آزاد اسلامی، 8 جشنواره امام رضا(ع) را میزبانی می‌کنند، گفت: در زمینه برگزاری جشنواره شاهچراغ و همچنین جشنواره بانوی کرامت ما به مجریان این جشنواره کمک می‌کنیم، دانشگاه آزاد واحد مشهد هم میزبان یکی از جشنواره‌های موضوعی رضوی است.

راهمپیایی دانشجویان دختر بسوی بارگاه حضرت معصومه(س)

علی اصغر کیانژاد، دبیر کمیته دانشگاهیان شورای هماهنگی جشن‌های دهه کرامت، با بیان اینکه در روز میلاد حضرت معصومه(س) راهپیمایی عظیم دانشجویان دختر به سمت بارگاه حضرت معصومه(س) انجام می‌شود، گفت: دانشجویان دانشگاه حضرت معصومه(س)، در سالروز میلاد ایشان این راهپیمایی گسترده را انجام می‌دهند. همچنین مسئولیت کمیته علمی جشنواره شاهچراغ برعهده کمیته دانشگاهیان شورای هماهنگی جشن‌های دهه کرامت، قرار دارد.

بر اساس این گزارش در این نشست علاوه بر سید جواد جعفری، مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) و زهرا سروآزاد، معاون اجرایی این بنیاد؛ حجت‌الاسلام امیر ابراهیم زاده، مدیرکل امور فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های کشور، دکتر فاطمه مهاجرانی، رئیس دانشگاه دکتر شریعتی تهران، محمدرضا قاضی، نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، علی اصغر کیانژاد، دبیر کمیته شورای هماهنگی جشن‌های دهه کرامت و صادق شهبازی، نماینده دانشگاه آزاد اسلامی کشور حضور داشتند و به ارائه دیدگاه‌های خود پرداختند.

انتهای پیام

کد N907614