اختلافات در ناتو / مخالفت شرق اروپا با آلمان بر سر شورای روسیه - ناتو

آلمان از سرگیری فعالیت شورای ناتو - روسیه را مجدداً خواستار شده است و در همین حال بر سایر کشورهای عضو فشار می‌آورد اما کشورهای شرق اروپا شدیداً مخالف این ایده هستند.

آلمان از سرگیری فعالیت شورای ناتو - روسیه را مجدداً خواستار شده است و در همین حال بر سایر کشورهای عضو فشار می‌آورد اما کشورهای شرق اروپا شدیداً مخالف این ایده هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، اختلافات در ناتو به شدت در حال عمیق شدن است. آلمان در حال بحث با سایر کشورهای عضو است و هم‌اکنون خواستار ازسرگیری فعالیت شورای ناتو - روسیه شده است، اما کشورهای شرق اروپا به شدت با این ایده مخالف هستند. کشورهای شرق اروپا مخالف از سرگیری فعالیت شورای مذکور هستند. اختلافات در داخل ناتو هرچه بیشتر در حال ظهور است خصوصاً پس از آنکه کارشناسان آلمان خواستار بازگرداندن موشک‌های پاتریوت آلمان از ترکیه شدند.

مارتین ارد مانسد، نماینده دائم آلمان در ناتو در مصاحبه با خبرگزاری آلمان گفت: دولت برلین از مدت‌ها پیش روی ازسرگیری مذاکرات سیاسی میان ناتو و مسکو تاکید می‌کند.

به گفته ارد مانسد، بسیاری از اعضای ناتو فقدان مذاکرات سازنده با روسیه را یک مشکل می‌دانند.

کارشناسان آلمان اعلام نکردند که چه کشورهایی از موضع آلمان حمایت می‌کنند.

به دلیل مخالفت شدید از سوی متحدان شرقی، این مساله می‌تواند همچنان برای مدت‌ها محل مناقشه باشد و هرگونه تصمیم‌گیری برای حل آن نیازمند اتفاق‌نظر اعضا است. شورای ناتو - روسیه سال 2002 آغاز به کار کرد تا مسکو و ائتلاف ناتو همکاری‌های خود را توسعه دهند و اعتماد میان طرفین تقویت شود.

شورای مذکور آخرین بار ژوئن 2014 در سطح دیپلمات‌ها برگزار شد. از آن زمان تاکنون مذاکرات میان طرفین به دلیل موضع روسیه در قبال درگیری اوکراین برگزار نشده است.

انتهای پیام

کد N907372