در دیدار با جمعی از فعالان قرآنی؛

آیت‌الله جنتی: نگذاریم اتفاقات صدر اسلام تکرار شود

سیاسی

دبیر شورای نگهبان گفت: ما اکنون موظفیم، نگذاریم اتفاقات صدر اسلام تکرار شود و مقام معظم رهبری به عنوان پرچمدار اسلام تنها بمانند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت‌الله احمد جنتی امروز در دیدار با اعضای ستاد اجرایی طرح قرآنی «شمیم وحی» و حامد شاکرنژاد قاری ممتاز بین‌المللی کشورمان، با تجلیل از فعالیت گسترده این ستاد، گفت: مایلم اقدامات شما بیش از پیش به سمع و نظر مردم برسد و دستگاه‌های مسئول مانند صدا و سیما موظفند در این راستا عمل کنند و نسبت به انعکاس این فعالیتهای قرآنی توجه بیشتری داشته باشند.

دبیر شورای نگهبان، تعالیم قرآن کریم را در میان مسلمین، مهجور و متروک توصیف و تصریح کرد: مصیبتی که بر جهان اسلام وارد شد، فراموش شدن قرآن و عترت (ع) به عنوان دو امانت گران‌بهای پیامبر اکرم (ص) بود.

وی با بیان اینکه قرآن به مسلمین عزت و عظمت بخشید، گفت: قرآن مردمی گمراه را که هیچ هدفی در زندگی نداشتند، زنده و سرآمد دیگر اقوام کرد. با تعالیم روحبخش قرآن کریم، یک تحول بنیادی در جامعه اسلامی به وجود آمد و این از معجزات قرآن است.

آیت‌الله جنتی با اشاره به مظلومیت قرآن کریم و عترت (ع) در ایام حاکمیت طاغوتی پهلوی، افزود: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، جلسات تلاوت قرآن بسیار خلوت بود و هیچ جاذبه‌ای نداشت. حافظین قرآن بسیار کم بودند، خوشبختانه با اقدامات امام خمینی(ره) و یاران ایشان در به ثمر رساندن انقلاب شکوهمند اسلامی، اسلام، قرآن و عترت دوباره زنده شدند. اسلامی که در حال احتضار و متهم به عقب‌ماندگی و تخدیر توده‌های مردم بود، تبدیل به مکتبی نشاط آور، زندگی‌بخش و عزت آفرین در همه عرصه‌های اجتماعی گردید و هر جا که فرهنگ اسلامی و قرآنی وارد می‌شد، موفق بود.

دبیر شورای نگهبان افزود: امروز خوشبختانه به برکت انقلاب اسلامی، قرآن کریم و مکتب اهل بیت (علیه السلام) بیش از گذشته مورد توجه جامعه بشری قرار گرفته است.

وی ضمن تجلیل از فطرت خداجوی مردم ایران و اهتمام آنها به فرهنگ اسلامی گفت: مردم ایران فطرت بسیار پاکی دارند؛ اگر بگویم در هیچ جای دنیا به اندازه ایران فطرتها سالم نیست، مبالغه نکرده‌ام.

آیت‌الله جنتی تصریح کرد: دوران حکومت فاسد پهلوی، مردم ایران را در معرض انواع گناهان قرار داد. اما همین مردم، بر اساس همین فطرت خداجو، به نهضت اسلامی امام خمینی(ره) پیوستند و بعد هم در انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی در میدان مبارزه و جهاد حاضر شدند. به طوری که امام رضوان‌الله می‌فرمودند با این نهضت اسلامی، فطرت‌ها زنده شد و فطرت‌های خاموش و خواب رفته در میان مردم ایران، بیدار شد.

عضو فقهای شورای نگهبان، با اشاره به ثمرات عملی حاکمیت قرآن و اسلام در نظام مقدس جمهوری اسلامی، گفت: مردم با هدایت‌ها و ارشادات قرآنی حضرت امام خمینی(ره) در جنگ تحمیلی، ۸ سال مقاومت کردند و سرزمین خودشان را از لوث وجود اشغالگران پاک کردند. این مقاومت برای حفظ استقلال کشور، به برکت قرآن کریم بود. مردم با فرهنگ قرآن، توانستند روی پای خود مستقل بایستند و سختی‌ها، تلخی‌ها و تحریم‌ها را تحمل کنند و عزت و آبروی اسلام را حفظ کنند.

وی با تجلیل از فعالیت این ستاد در مناطق محروم، گفت: امام بزرگوار تأکید بسیاری بر حمایت از محرومین داشتند. به برکت تربیت قرآنی امام راحل، حمایت از محرومین و پابرهنگان مکرر در تعابیر ایشان دیده می‌شد. ایشان، معتقد بودند ما هر چه داریم متعلق به همین محرومین و مستضعفین است.

آیت‌الله جنتی همچنین با تشکر از اقدامات خیریه این ستاد افزود: کار شما در تهیه جهیزیه برای خانواده‌های نیازمند و آزادی زندانیان جرائم غیر عمد و برگزاری کرسی‌های قرائت در مناطق محروم، بسیار ارزشمند بود. شما بسیاری از خانواده‌ها را در ایام ماه مبارک رمضان خوشحال کردید.

اگر اعتماد خیرین جلب شود، از هیچ کمکی مضایقه نمی‌کنند

وی افزود: خوشبختانه در کشور خیرین زیادی هستند که اگر اعتمادشان جلب شود و بدانند در کمک‌های آنها تصرف بیجا نمی‌شود، از هیچ کمکی مضایقه نمی‌کنند.

آیت‌الله جنتی با توصیه به افزایش فعالیت‌های قرآنی گفت: قرآن را به صحنه اجتماع بکشید. افرادی را که تربیت یافته قرآن هستند‏، رشد بدهید چرا که ما مطابق فراز معروف دعای افتتاح به دنبال دولتی کریمه هستیم که در آن اسلام و اهلش عزیز باشند و اهل نفاق در آن دچار ذلت باشند؛ در غیر اینصورت، حکومت ما هر عنوانی داشته باشد، در باطن اسلامی نخواهد بود.

دبیر شورای نگهبان تأکید کرد: اهل قرآن باید در صحنه اجتماعی‏، سیاسی و اقتصادی کشور حضور فعال داشته باشند. ما هر چه موفقیت داریم به دلیل حضور افراد متخصصی است که اهل عبادت و معنویت نیز هستند. موفقیتهایی که در مسائل هسته‌ای و فناوری‌های پیچیده علمی و صنعتی رخ داده است، عمدتاً توسط همین افراد بوده است. اگر در بسیاری از جاها کارها بر زمین مانده و درست عمل نشده برای این است که حزب‌اللهی‌ها و افراد صالح حضور نداشتند.

وی با اشاره به تصریح قرآن کریم مبنی بر اینکه حکومت بر روی زمین به بندگان صالح خدا تعلق خواهد گرفت، گفت: در دولت حضرت مهدی (عج) همه کارها به دست صُلحاء است. باید این تفکر رشد یابد.

در بسیاری از دستگاه‌ها بچه‌های حزب اللهی و مخلص را به کار نمی‌گیرند

وی تصریح کرد: یکی از موارد ناراحت کننده این است که متأسفانه در بسیاری از دستگاه‌ها بچه‌های حزب اللهی و مخلص را به کار نمی‌گیرند و این مصیبت بزرگی است.

آیت‌الله جنتی با بیان اینکه اسلام و قرآن در وجود انسانها جلوه می‌کند، افزود: تجلی خوبی‌ها و انعکاس مفاهیم قرآنی همه در وجود انسانی که ایمان به خدا و آخرت دارد معنی پیدا می‌کند.

وی به اعضای ستاد اجرایی طرح قرآنی «شمیم وحی» توصیه کرد: هر چه می‌توانید خلوص نیت خود را حفظ کنید. خلوص نیت مسأله بسیار مهمی است؛ مطابق تصریح قرآن، تنها جایی که شیطان موفق نمی‌شود، علیه انسانهای مخلص است.

وی افزود: همچنین طبق دستور قرآن کریم در این مسیر نباید از سرزنش ملامت‌کنندگان ترسید. کسی که می‌خواهد به میدان بیاید؛ خوشامدها و بدآمدهای دیگران نباید در او تأثیر بگذارد. امام عزیز ما (ره) همینطور عمل میکردند و معیار عملکرد خود را رضایت الهی قرار میدادند که موفق شدند با پیروزی انقلاب اسلامی، قرآن را مجدداً ‌به صحنه سیاسی و زندگی جامعه برگردانند.

افراد متدین از سیاست غفلت نکنند/ نگذاریم اتفاقات صدر اسلام تکرار شود

دبیر شورای نگهبان در بخش پایانی اظهارات خود با تأکید بر اینکه، توجه به سیاست نباید مورد غفلت افراد متدین قرار بگیرد، گفت: در عرصه سیاسی پیشگام و حاضر باشید و سعی کنید بینش سیاسی خود را تقویت کنید.

وی افزود: در گذشته، و امروز نیز گهگاه، برخی افراد متدین به مرز سیاست که می‌رسیدند متوقف می‌شدند و با این مسائل بیگانه بودند. یکی از دلایلی که باعث شد در صدر اسلام امام علی علیه السلام موفق نشوند، همین سکون و جمود این افراد بود. افرادی که پیغمبر (ص) را قبول داشتند و در جنگها شرکت کرده بودند اما از مسائل سیاسی درک درستی نداشتند و در مواقعی که لازم بود در صحنه حضور و استقامت داشته باشند، عقب می‌کشیدند.

 آیت‌الله جنتی افزود: ما اکنون موظفیم نگذاریم اتفاقات صدر اسلام تکرار شود و مقام معظم رهبری به عنوان پرچمدار اسلام تنها بمانند. باید فرمایشات ایشان را نصب‌العین خود قرار بدهیم و در مسیر تحقق ارزش‌های مورد نظر ایشان حرکت بکنیم. خداوند ان شاء الله مقام معظم رهبری را تا فرج حضرت ولی عصر (عج) مستدام بدارد.

گفتنی است در ابتدای این دیدار شاکرنژاد آیاتی چند از کلام الله مجید را قرائت کرد. همچنین دبیر ستاد اجرایی طرح قرآنی شمیم وحی با ارائه گزارشی تفصیلی از فعالیت این گروه گفت: در ماه مبارک رمضان امسال موفق شدیم در ۱۵ استان، ۱۱۷ کرسی تلاوت برگزار کنیم و در کنار آن با حضور در مناطق محروم و جلب کمک خیرین و دستگاه‌های مسئول نسبت به تهیه جهیزیه، ارائه کمک هزینه تحصیلی، آزادی زندانیان مشمول جرائم غیر عمد و به طور کلی اقدامات عام المنفعه و در نهایت پرورش و تربیت نیروهای قرآنی با هدف ترویج فرهنگ قرآن کریم اقدام کنیم.