۰

احمدیان: فازهای جدید نیروگاه بوشهر 30 هزار میلیارد تومان هزینه دارند

  • ۲۵بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه

معاون سازمان انرژی اتمی ایران گفت: در غنی‌سازی برگشت‌پذیری ما بسیار راحت است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه خراسان، محمد احمدیان در نشست بزم اندیشه افزود: متاسفانه امروز تمام جریانات مختلف کشور رنگ و بوی سیاست به خود گرفته‌اند و در این فضا نمی‌توان به درستی موضوعات را واشکافی کرد.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران افزود: در تامین انرژی آینده کشور نیاز به برنامه‌ریزی جدیدتری داریم و استفاده از انرژی‌های موجود مقرون به صرفه و کار عاقلانه‌ای نیست.

او ادامه داد: کاربرد انرژی هسته‌ای در کشاورزی و برق از جمله مواردی است که سازمان انرژی هسته‌ای در حال تحقیق بر روی آنان است.

احمدیان با بیان این که ساخت و بهره‌برداری نیروگاه‌ها جزو فعالیتی است که سازمان انرژی هسته‌ای آن را دنبال می‌کند، اعلام کرد: کشور ایران به دلیل داشتن استعدادهای خدادادی در تمام چرخه هسته‌ای فعالیت داشته و در عرصه‌های مختلف اقداماتی صورت گرفته است.

وی گفت: در سال‌های اخیر که تحریم‌ها شدت بیش‌تری یافته بود، قطع و ارتباط نداشتن با سایر کشورها به دلیل اعمال تحریم‌ها علیه ایران صورت پذیرفت و مسیر پیشرفت سازمان انرژی اتمی با کندی پیش می‌رفت.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران افزود: دشمنی آمریکا با ایران پایان‌پذیر نبوده و آن‌ها در هر مقطع زمانی سعی در ضربه زدن به ایران اسلامی را دارند.

احمدیان با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری افزود: باید سعی کرد تا فضای کشور دو قطبی نشود و انسجام بی‌نظیر ملت هم‌چنان پابرجا باقی بماند. رهبری همان طور که فرمودند در جزییات مذاکره دخالت ندارند اما از سرفصل‌های مهم و خطوط اصلی آگاهی داشته و گاهی پیش آمده که ایشان نسبت به یک تصمیم تیم مذاکره‌کننده واکنش نشان دادند.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران تصریح کرد: یکی دیگر از مواردی که باید از انجام آن‌ها اجتناب کرد ارتباط دادن مشکلاتی است که ربطی به صنعت هسته‌ای ندارد و نباید تمام مشکلات را به صنعت هسته‌ای ربط داد.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران درباره محدودیت‌های پذیرفته شده توسط ایران نیز تصریح کرد: یکی از محدودیت‌هایی که پذیرفته شده مربوط به غنی‌سازی است اما با دقت نظر رهبری و تیم مذاکره‌کننده هیچ‌گونه محدودیتی همیشگی نخواهیم داشت.

احمدیان با بیان این که آب سنگین اراک نیز یکی دیگر از محدودیت‌هایی است که ما آن را پذیرفته‌ایم، گفت: با توجه به محدودیت‌های صورت گرفته یکی از دستاوردهای بزرگ در این مذاکرات به رسمیت شناختن حق غنی‌سازی ایران بود.

او گفت: در غنی‌سازی برگشت‌پذیری ما بسیار راحت است و اگر طرف مقابل بر تعهدات خود نایستد به راحتی می‌توانیم سطح غنی‌سازی خود را افزایش دهیم.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران افزود: تحقیق و توسعه یکی از خط قرمزهایی بوده که طرف غربی بر انجام نشدن آن پافشاری می‌کرد اما ایران می‌تواند به تحقیق و توسعه خود نیز ادامه دهد و محدودیتی در این مورد نپذیرفته است.

وی هم‌چنین به نیروگاه بوشهر اشاره کرد و گفت: با تلاش دانشمندان و محققان کشورمان نیروگاه بوشهر تکمیل و در حال تولید برق بوده و مرکز فعال بسیار بزرگی برای تربیت نیروی انسانی به شمار می‌رود.

احمدیان اظهار کرد: قرارداد ایجاد دو واحد جدید نیروگاهی در بوشهر با روسیه امضا شده اما هنوز به تایید نهایی نرسیده است و نیاز به حدود 30 هزار میلیارد تومان هزینه دارد.

وی با بیان این که ایران اجازه نخواهد داشت بیش از 300 کیلوگرم اورانیوم را ذخیره کند، گفت: این مقدار از اورانیوم غنی‌سازی شده برای تولید برق هسته‌ای کفایت نمی‌کند.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.