تام کاتن:

کاخ سفید کلید اسرار توافق هسته‌ای را رو کند

سیاسی

برخی از سناتورهای تندرو حزب جمهوری خواه آمریکا مدعی هستند که توافقنامه های جانبی بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی وجود دارد که دست کنگره را برای زیر سؤال بردن توافق هسته ای باز می گذارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از هیل، «تام کاتن» سناتور بی تجربه و حاشیه ساز آمریکایی بار دیگر از تفاهم هسته ای وین به عنوان دستاویزی برای رسانه ای کردن چهره خود استفاده کرد.

وی در ادامه تلاش بی وقفه خود برای به چالش کشیدن رویکرد کاخ سفید در مذاکرات هسته ای ایران، دیروز جمعه کلیپ تصویری را در شبکه «یوتیوب» منتشر کرد که در زیرنوس آن این پیام به چشم می خورد: مردم آمریکا شایسته آگاهی یافتن از توافقات جانبی و محرمانه هستند. آمریکایی ها لیاقت توافق هسته ای بهتری را دارند.

اقدام اخیر کاتن از ادعایی ریشه می گیرد که وی چندی پیش مطرح کرد مبنی بر اینکه در سفر اخیرش به اروپا متوجه توافقات جانبی بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی شده است.

 کلیپ ویدئویی کاتن درست یک روز پس از آن مطرح شد که «جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس مطبوعاتی خود با لحنی تمسخرآمیز از کاتن یاد کرده و با توجه به انعکاس گاف های سیاسی او در سطح بین الملل، وی را «مرد اسرارآمیز حزب جمهوری خواه» خطاب کرد.

کاتن در پیام ویدئویی خود مدعی شد: می گویید توافقات جانبی وجود نداشته؟ تنها نکته رمزآلودی که وجود دارد این است که چرا دولت «باراک اوباما» نمی تواند قصه ای صادقانه سرهم کند.

ناگفته نماند که کاخ سفید به شدت در برابر ادعای منتقدان که از موضوع توافق جانبی به عنوان دستاویزی برای زیرسؤال بردن تفاهم هسته ای وین استفاده می کنند، مقاومت به خرج می دهد.

«تد کروز» دیگر سناتور تندروی جمهوری خواه و کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز در روز پنجشنبه با ارائه درخواستی مدعی شد که باید به علت وجود توافقنامه های جانبی، دوره بازنگری در توافق هسته ای ایران طولانی تر شود. وی معتقد است دوره شصت روزه باید پس از آنکه دولت اوباما متن توافقات جانبی میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی را به کنگره تحویل داد، آغاز شود.

جمعی از جمهوری خواهان کنگره از جمله رؤسای مجالس نمایندگان و سنای آمریکا نیز از اوباما خواسته اند متن توافقنامه های ایران و آژانس را به آنها بدهد. آنها مدعی شدند که عدم دسترسی به این توافقنامه ها، عملا باعث می شود کنگره از اطلاعات حساس مربوط به مسیر احتمالی ایران برای تبدیل شدن به قدرتی هسته ای بی خبر باشد و این مسئله می تواند تاثیرات جدی را در توان کنگره برای ارزیابی برجام داشته باشد.