نایب رییس کمیسیون اقتصادی: طرح‌های نیمه‌تمام در اولویت شرایط پساتحریم قرار گیرند

سیاسی

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان این که اگر توافق وین براساس برنامه زمان‌بندی پیش رود، شاهد چند اثر در اقتصاد کشور خواهیم بود تصریح کرد: معتقدیم در «برجام» تنها به چند مولفه اقتصادی دست پیدا کرده‌ایم اما در حوزه امنیت و حقوق بشر چیزی از این توافق به دست نخواهیم آورد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کویر، محمدرضا پورابراهیمی عصر چهارشنبه در جلسه شورای اداری شهرستان راور با حضور استاندار کرمان با بیان این که کشور در نقطه عطف تاریخی به لحاظ سیاسی و هسته‌ای در عرصه بین‌المللی و هم‌چنین عرصه اقتصادی داخلی است، تصریح کرد: روند مذاکرات با رویکرد خوبی تا امروز پیگیری شده است و امیدواریم این روند تا حصول یک نتیجه خوب برای ملت ایران ادامه داشته باشد.

نایب رییس کمیسیون ویژه اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مذاکرات در مجلس شورای اسلامی، مسیر خود را قانونی طی می‌کند و اصلاحاتی که قرار بود در مجلس انجام شود، انجام و متن ارائه شد و از 10 روز دیگر بررسی توافق «برجام» در صحن علنی مجلس آغاز می‌شود و امیدواریم بتوانیم جمع‌بندی نهایی را انجام دهیم.

پورابراهیمی با بیان این که اگر توافق وین براساس برنامه زمان‌بندی پیش رود، شاهد چند اثر در اقتصاد کشور خواهیم بود تصریح کرد: معتقدیم در «برجام» تنها به چند مولفه اقتصادی دست پیدا کرده‌ایم اما در حوزه امنیت و حقوق بشر چیزی از این توافق به دست نخواهیم آورد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به رفع تحریم‌های اقتصادی شورای امنیت پس از توافق وین نیز گفت: در این توافق قرار است تحریم بانک مرکزی برداشته شود ضمن آن که فروش نفت خام و میعانات گازی کشور نیز افزایش پیدا می‌کند. موضوع حمل و نقل و کشتیرانی و موضوعات مرتبط با هواپیمایی و ... نیز از دیگر موضوعاتی است که در چارچوب توافق هسته‌ای بیان شده است که امیدواریم طرف مقابل پایبند به تهدات خود باشد.

وی با بیان این که بازه زمانی آثار ناشی از برداشت شدن تحریم 6 ماهه خواهد بود تصریح کرد: باید چشم‌اندازی برای شرایط پساتحریم در کشور ترسیم شود و این سوال مطرح است آیا مشکلات ما با برداشته شدن تحریم‌های هسته‌ای کاملا حل خواهد شد؟

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که رفع تحریم‌ها تنها می‌تواند تسهیل کننده امور باشد و معتقدیم مشکلات اقتصادی را در بخشی کاملا رفع می‌کند اما باید اذعان کرد که 80 درصد مشکلات اقتصادی کشور، مشکلاتی ساختاری است.

پورابراهیمی گفت: باید نگاه‌مان را به ساختار اقتصادی کشور تغییر دهیم، باید از درون ساختار اقتصادی کشور اصلاح شود و همان رویکردی که رهبری در اقتصاد مقاومتی مطرح فرموده‌اند را در اقتصاد کشور پیاده کنیم.

نایب رییس کمیسیون ویژه اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر منابع ما که بلوکه شده است، آزاد شود و تحریم‌های هسته‌ای نیز برداشت شود، کشور در یک آزمون بزرگ اقتصادی قرار می‌گیرد. زمان آن است که در حوزه اقتصادی سرمایه‌گذاری را افزایش دهیم ضمن آن که باید طرح‌های نیمه تمام در اولویت جدی در اقتصاد کشور در شرایط پساتحریم قرار گیرد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان این که به آینده اقتصاد کشور امیدوار هستیم تصریح کرد: دولت باید توجه کند که نباید پول حاصل از آزاد شدن منابع نفتی و هم‌چنین افزایش درآمد حاصل از فروش نفت را به بودجه عمومی کشور اختصاص دهد که اگر این امر صورت گیرد بزرگ‌ترین اشتباه تاریخی کشور صورت خواهد گرفت.

انتهای پیام

کد N905532