توهین معاون داوود اوغلو به نماینده زن پارلمان و خشم زنان ترکیه

تركيه

معاون نخست وزیر ترکیه با سخنان اخیرش خطاب به زنان موج جدیدی از درگیری درباره تبعیض جنسیتی علیه زنان را برانگیخت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، بولنت آرینچ، معاون نخست وزیر ترکیه طی سخنرانی خود در پارلمان درباره دخالت نظامی ترکیه علیه افراط‌گرایان و کردها در عراق و سوریه خطاب به نمایندگان زنی که سعی می‌کردند سخنرانی او را متوقف کنند گفت: تو که زنی، ساکت شو!

آرینچ که در اظهاراتش سعی میکرد حمله نظامی این کشور به شبه نظامیان کرد را توجیه کند با استهزا و تمسخر نمایندگان حزب دموکراتیک خلق از جمله برخی نمایندگان زن مواجه شد.

در واکنش به این تمسخر آرینچ در حالی که سخنرانی‌اش به صورت زنده پوشش داده می‌شد خطاب به یکی از نمایندگان به نام نورسل ایدوغان گفت: خانم ساکت شو! شما به عنوان یک زن ساکت شو!

این واکنش به سرعت در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد و زنان ترکیه‌ای در پاسخ نظرات خشمگینانه خود را با هشتگ "به عنوان زن ساکت نمی‌شویم" منتشر کردند.

در همین حال حزب دموکراتیک خلق از آرینچ خواست که به دلیل بیان اظهارات تبعیض آمیزش عذرخواهی کند.

این اولین باری نیست که آرینچ به دلیل بیان اظهارات جنسیتی به دردسر می‌افتد. پیش‌تر و در ژوئیه 2014 او با اعلام اینکه زنان در عموم نباید با صدای بلند بخندند موجی از اعتراضات را به راه انداخت.

ایدوغان مخاطب این توهین در این باره می‌گوید: من این جمله را به شخص خودم نمی‌گیرم بلکه به نظرم این جملات توهینی علیه تمام زنان حتی نمایندگان زن حزب عدالت و توسعه محسوب می‌شود.

انتهای پیام

کد N904816