/تحلیل-المیادین/

"انگیزه‌های عربستان از آتش‌بس یمن چیست؟"

یمن

اعلام یک‌طرفه آتش‌بس انسانی در یمن از سوی عربستان و نقض آن بلافاصله پس از آغازش توسط همین کشور، این سوال را در ذهن ایجاد می‌کند که چرا عربستان این بار و به خلاف دفعات سابق خودش اقدام به اعلام آتش‌بس کرد و چرا این آتش بس از سوی سازمان ملل اعلام و یا حتی تایید نشد؟ برای پاسخ به این سوال می‌توان انگیزه‌هایی چون ایجاد توهم پیشروی نظامی در عدن، فشارهای بین‌المللی، کمرنگ کردن نقش سازمان ملل در این بحران و گردآوری اعضای داعش و القاعده در عدن و آماده‌سازی آنان برای حمله مجدد به ارتش و کمیته‌های مردمی را مطرح کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شبکه خبری المیادین در تحلیلی با عنوان "انگیزه‌های عربستان از آتش‌بس یمن چیست؟" به سومین آتش‌بس ناکام در یمن و انگیزه‌های ریاض از اعلام آن پرداخته و می‌نویسد: " نیروهای ائتلاف عربی متجاوز به یمن به رهبری عربستانی با نقض آتش‌بس اعلام شده و ادامه حملات خود به مناطق مختلف سوالات متعددی را درباره انگیزه‌ها و اهداف عربستان از اعلام این آتش‌بس در ذهن‌ها ایجاد کرد و آن این که اهداف ریاض در پشت پرده این اقدامات چیست و چرا ناگهان بدون توسل به سازمان ملل را به عنوان یک نهاد موثر و اصلی در بحران یمن برای اعلام آتش بس مشابه دو دور قبل، خودش وارد عمل شده و از طرف دیگر تنها ساعاتی پس از اعلام آتش‌بس آن را نقض کرده و حملاتش را تشدید می‌بخشد؟

یکی از انگیزه‌های احتمالی که می‌توان برای این اقدام عربستان مطرح کرد سوءاستفاده ریاض از آتش‌بس برای ایجاد توهم در اذهان عمومی جهان و تبدیل ریاض به قهرمان جنگ یمن و تبلیغ ائتلاف عربی و اغراق در عملکرد آن است تا این گوه در اذهان عموم جهان نهادینه شود که عربستان همچنان در حال پیشروی در یمن است.

بار دیگر شاهد تکرار سناریوی سابق عربستان در یمن هستیم؛ اعلام آتش‌بس انسانی و نقض آن پس از چند ساعت و صدای شلیک بمب و موشک که متوقف نمی‌شود. این بار هم ائتلاف عربی به آتش‌بس متعهد نیست.؛ آتش‌بسی که خود به صورت یک‌طرفه آن را اعلام کرد. تناقض در عملکرد عربستان با اظهارات مقاماتش از یک طرف و ورود نیروهای حامی عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهور فراری یمن با حمایت هوایی نیروهای ائتلاف به عدن بر ش و شبهه‌ها درباره صداقت ریاض در اهداف و نیت‌هایش از اعلام آتش بس در یمن می‌افزاید.

برخی از طرفداران هادی در ریاض بر این باورند که یکی از دلایل این اعلام آتش‌بس، فشارهای بین‌المللی است که با توجه به شرایط فاجعه‌بار انسانی در یمن و هشدارهای سازمان ملل در خصوص شرایط بسیار بد میلیون‌ها کودک و زن یمنی که نتیجه نبود آب و غذای مناسب است به ریاض اعمال می‌شود.

نکته قابل توجه آن است که این آتش‌بس از سوی سازمان ملل به عنوان میانجی بین‌المللی بحران یمن اعلام نشد. در صورتی که دو آتش‌بس‌ قبلی توسط این سازمان اعلام شد و عربستان آن را به رسمیت نشناخت. برخی کارشناسان نیز بر این باورند که اعلام این آتش‌بس در واقع در جواب سازمان ملل و کم‌رنگ کردن نقش آن در بحران یمن است.

برخی دیگر نیز بر این باورند که عربستان می‌خواهد فرصتی برای گردآوری اعضای داعش و القاعده در عدن و آماده‌سازی آنان برای مقابله با ارتش یمن و کمیته‌های مردمی بیابد.

در نهایت آن چه کاملا واضح است این است که آتش‌بس جدید هم مشابه دو دور قبلی و پس از نقض آن از سوی عربستان کاری از پیش نخواهد برد و جنگ در یمن روند عادی خود را طی می‌کند بدون اینکه منجر به سازشی سیاسی شود."

انتهای پیام

کد N903877