سفیر سابق پاریس در تهران: فابیوس نشان دهد فرانسه خواهان دوستی با ایران است

ایرنا نوشت:

سفیر سابق فرانسه در تهران همزمان با افزایش فشارها بر دولت فرانسوا اولاند درباره تاخیر در ورود پاریس به بازار ایران توصیه کرد که لوران فابیوس در سفر به ایران ثابت کند فرانسه خواهان دوستی با تهران است.
به گزارش ایرنا، «فرانسوا نیکولاد» سفیر سابق فرانسه در ایران روز سه شنبه در هفته نامه لوموند نوشت: فابیوس باید نشان دهد که فرانسه خواهان دوستی با ایران است.

وی افزود: «فابیوس باید در ایران ثابت کند که سختگیری فرانسه فقط برای جلوگیری از گسترش سلاح های هسته ای بوده نه به خاطر عدم دوستی با ایران یا جلب توجه اسرائیل و عربستان سعودی.»

لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه، امروز(چهارشنبه) در صدر هیاتی سیاسی- اقتصادی به ایران سفر می کند.

توصیه سفیر سابق فرانسه در ایران برای اثبات حسن نیت پاریس درباره روابط با تهران درحالی است که برخی نشریات فرانسوی روز سه شنبه (یک روز پیش از سفر فابیوس به تهران) نوشتند: بعد از توافق هسته ای اخیر در وین، انجمن برترین شرکت های سرمایه گذاری فرانسه (مدف MEDEF) و تعدادی از بانکداران و شرکت های فرانسوی که می خواستند هر چه سریعتر وارد بازار ایران شوند، وزارت امور خارجه فرانسه و الیزه را با تلفن ها و تماس های پی در پی زیر فشار قرار دادند که برای رفتن به ایران سرعت عمل بیشتری به خرج دهند، اما عده ای از مشاوران وزیر خارجه فرانسه معتقد بودند که نباید به سرعت وارد ایران شد و قبل از رفتن به تهران و مذاکرات تجاری باید تا حدی صبر کرد .

بنابراین گزارش، شرکت های فرانسوی که از این بابت بسیار عصبانی بودند، چندین بار اعلام کردند باید هشیارانه تر عمل کرد. آنها با تاکید بر اینکه صدها شرکت خارجی و چند وزیر آلمان خیلی وقت است که به ایران رفته اند، فابیوس و اولاند را درباره تاخیر ورود به بازار ایران مورد انتقاد قرار دادند.

49261

کد N903510