فابیوس وارد تهران شد

سیاسی

وزیر خارجه فرانسه برای سفری یک روزه و ملاقات با مقامات کشورمان وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد.

به گزارش خبرنگار مهر لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه ساعتی پیش وارد تهران شد.

فابیوس قرار است در این سفر یکروزه با حسن روحانی رئیس‌جمهور، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت معدن و تجارت و معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست دیدار و گفتگو کند.

در چند روز اخیر حواشی زیادی درخصوص سفر وی به ایران ایجاد شده و انتقادات زیادی نسبت به آن صورت گرفته است.

فرانسه در برهه های مختلف عملکردی مسئله دار در تعامل با ایرانیان داشته است از پرونده خون های آلوده تا حمایت تسلیحاتی از صدام در جنگ تحمیلی هشت ساله و پس از آن بدعهدی شرکت های نفتی فرانسوی در اجرای پروژه های مشترک. در دوران تحریم هم آنها از هیچ اقدامی برای تنگ تر کردن حلقه محاصره اقتصادی کشورمان دریغ نکردند و با نقص تعهداتشان خصوصا در زمینه خودروسازی، علاوه بر مشکلات اقتصادی با سلامت و امنیت جانی هموطنانمان نیز بازی کردند. در همین دوران فرانسه با دامن زدن به رقابت تسلیحاتی در غرب آسیا خصوصا خلیج فارس، منافع اقتصادی کلانی را راهی کارخانه های اسلحه سازی خود کرد و از سوی دیگر بر آتش تفرقه در میان دول منطقه، نفت ریخت. سیاهه اقدامات سوء دولت متبوع فابیوس علیه منافع کشورمان موارد بسیار دیگری هم دارد که کارشکنی و دودوزه بازی در جریان مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ از برجسته ترین آنهاست.

صبح امروز هم تعدادی از دانشجویان دانشگاه های مختلف تهران با تجمع در فرودگاه مهرآّباد، با در دست داشتن پلاکاردهایی اعتراض خود را نسبت به سفر وزیرخارجه فرانسه اعلام کردند.