باراک اوباما: آمریکا باز هم به من رای می دهد

سیاسی

رئیس جمهور آمریکا از تفاهم هسته ای ایران به عنوان ابزاری برای موفقیت حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ بهره می برد.

به گزارش خبرگزاری مهر، «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکاT دیروز سه شنبه به عنوان نخستین رهبر آمریکای شمالی در جمع ۵۴ عضو اتحادیه آفریقا سخنرانی کرد. اگرچه انتظار می رفت اظهارات اوباما در این نشست رنگ سیاست به خود نگیرد و بیشتر بر روی مسائلی چون اقتصاد، کارآفرینی و حقوق بشر متمرکز باشد، اما وی در بخشی از سخنان خود جمله ای کنایه آمیز گفت که نظر رسانه های آمریکایی از جمله «پولیتیکو» و «نیویورک تایمز» را به خود جلب کرد.

اوباما که تنها ۱۸ ماه دیگر به پایان دور دوم زمامداریش باقی مانده، در بخشی از اظهارات روز گذشته خود با لحنی مطمئن مدعی شد اگر قوانین آمریکا این بار نیز به وی اجازه حضور در انتخابات را بدهد، وی بی شک پیروز میدان خواهد بود.

کلام اوباما را وقتی که گفت «من واقعا فکر می کنم که رئیس جمهور خیلی خوبی هستم؛ بنابراین اگر دوباره (در انتخابات) شرکت کنم، برنده می شوم. اما چه کنم که نمی شود»، با توجه به بحران انتخاباتی کشور بروندی و اینکه وی در جمع رهبران قاره آفریقا سخن می گفت، می توان ابزاری برای به چالش کشیدن عنوان «ریاست جمهور مادام العمر» به حساب آورد چرا که هر چه باشد در آفریقا به طور معمول رؤسای جمهور یا به دلیل کهولت سن کناره گیری می کنند و یا بر حسب کودتا.

اما همانطور که پیشتر گفته شد، رسانه های آمریکا با توجه به جو انتخاباتی حاکم بر کشور و تبلیغات جنجالی نامزدهای جمهوری خواه ریاست جمهوری، با دیدی موشکافانه تر به موضوع پرداختند.

پولیتیکو در این باره نوشت: گفته های اوباما ادامه واکنش انتقاد جویانه وی به اظهارات «مایک هاکبی» - نامزد جمهوری خواهی است که توافق هسته ای ایران را با هولوکاست مقایسه کرد- است. همچنین این گفته طعنه ایست به آنهایی که به عقیده اوباما از جدیدت کافی برای سکان داری کاخ سفید برخوردار نیستند.

این اشاره ای غیر مستقیم به «دونالد ترامپ» دیگر نامزد جمهوری خواه آمریکا و سناتورهای تند رویی نظیر «تام کاتن» و «تد کروز» است، همانهایی که اوباما را به ضعف در حوزه سیاست خارجی متهم کرده و توافق هسته ای ایران را اوج سستی و انحطاط وی تلقی می کنند.

نیویورک تایمز نیز اعتماد موجود در لحن اوباما را ناشی از توفیقات اخیر وی در زمینه آشتی با کوبا و بیش از آن حصول تفاهم هسته ای وین دانست.

لحن طنز آمیز و مطمئن اوباما در عین حال کنایه دیگری را نیز در خود گنجانده بود که مستقیما مردم آمریکا را هدف قرار می داد؛ اینکه اگرچه من – باراک اوباما- نمی توانم در انتخابات ۲۰۱۶ جایی برای خود رزرو کنم اما بی شک دستاوردهای من ارزانی یک نامزد دموکرات دیگر خواهد بود. پس لطفا به او رای بدهید!