شاخص جهانی صلح؛ شرایط اوکراین وخیم است

براساس اسناد و شواهد موجود، اوکراین در راس فهرست کشورهایی قرار گرفته است که بدترین روابط با همسایگانشان را دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه ایندیپندنت، به دنبال اعتراضات گسترده حامی اروپا در اوکراین که راه را برای شورش جدایی‌طلبان مسلح حامی روسیه هموار کرد، میزان صلح و ثبات در اوکراین طی 18 ماه گذشته به بدترین شکل تغییر کرده است.

براساس تحقیقات اندیشکده "موسسه اقتصاد و صلح" که در گزارش سالانه شاخص جهانی صلح منتشر شده، اوکراین در این تحقیقات در بالای سوریه قرار گرفته است.

این در حالی است که براساس شرایط سوریه این کشور در گزارش سالانه شاخص جهانی صلح که توسط اندیشکده "موسسه اقتصاد و صلح" منتشر شده، خطرناک‌ترین کشور جهان محسوب می‌شود.

محققان برای تهیه این فهرست کشورها را ارزیابی کرده و آن‌ها را از یک تا پنج رتبه‌بندی کرده‌اند و هرچه رتبه بالاتر باشد اوضاع بدتر است.

کشورهای رتبه 5 شامل اوکراین، سوریه،‌ روسیه، کره شمالی، لبنان و جمهوری آذربایجان است.

کشورهای رتبه 4 شامل سودان جنوبی، سومالی، سودان، پاکستان، لیبی، کره جنوبی، ارتیره، جمهوری آفریقای مرکزی و ارمنستان و نیز رژیم صهیونیستی است.

روسیه به خاطر الحاق شبه جزیره کریمه در مارس سال 2014 میلادی و ترس از اینکه درگیری‌های اوکراین به مرز کشورش کشیده شود، در رتبه سوم این فهرست قرار دارد. کره شمالی، کشوری منزوی که سوابق حقوق بشری داخلی‌اش در گزارش اخیر سازمان ملل مورد انتقاد شدید قرار گرفته، آشکارا نسبت به دیگر کشورها نه تنها کره جنوبی رویکردی خصمانه دارد.

محققان در این گزارش نوشتند: کره شمالی با ادامه انزوا و جنگ طلبی‌اش همچنان یکی از نگرانی‌های اصلی برای صلح جهانی محسوب می‌شود.

یک سال پس از آنکه گروه تروریستی داعش به صورت موقت شهر مرزی "عرسال" را تصرف کرد، لبنان در جایگاه پنجم این لیست قرار گرفت. لبنان سال‌هاست که با درگیری‌های کنونی سر و کار دارد اما تنش‌ها و خشونت‌ها به دنبال مشارکت شبه‌نظامیان در درگیری‌ سوریه، افزایش یافته است. در اکتبر سال 2014 میلادی گروه‌های سنی که از مخالفان سوری حمایت می‌کنند و گروه‌های علوی حامی دولت دمشق در لبنان درگیر شدند.

این در حالی است که براساس گزارش این محققات طی هشت سال اخیر صلح خارجی در سراسر جهان بهبود یافته و روابط با کشورهای همسایه به ویژه در آمریکای جنوبی قوی‌تر شده است.

انتهای پیام

کد N902932