تخت روانچی: همکاری های آتی به اجرای موفق 'برجام' بستگی دارد

تخت روانچی

'مجید تخت روانچی' معاون اروپا و آمریکا وزارت امور خارجه ایران در مصاحبه ای با روزنامه انگلیسی 'تلگراف' گفت که اگر توافق هسته ای با موفقیت اجرا شود؛ ایران و آمریکا فرصت هایی برای همکاری بیشتر در مبارزه با تروریسم خواهند داشت اما صحبت در مورد این موضوع هنوز زود است.

به گزارش این روزنامه، مجید تخت روانچی محتاطانه مسیر پیش روی نزدیکی ایران و آمریکا را فراتر از توافق هسته ای ترسیم کرد. وی یادآور شد که هنوز 'زود است' که وارد جزئیات (همکاری ها) شویم اما مبارزه با تروریسم یکی از حوزه های ممکن برای همکاری های آینده خواهد بود.

وی همچنین افزود که 'موضوعات جدی' در راه بازگشایی سفارت انگلیس در تهران وجود ندارد و پیش بینی کرد روابط عادی زودتر از پیش بینی مقامات انگلیسی از سرگرفته شود.

روانچی که مسئولیت معاونت اروپا و آمریکا وزارت خارجه را برعهده دارد، توافق هسته ای را نوزادی کوچک توصیف کرد و در مورد روابط آینده ایران و آمریکا گفت: 'هنوز زود است که بگوییم ایران و آمریکا امکان همکاری در موضوعات منطقه ای را دارند، اول باید ببینیم این نوزاد کوچک رشد می کند و بزرگ می شود. اگر اجرای توافق بر اساس برنامه پیش برود، احتمالاتی وجود دارد. نمی توانم بگویم میزان همکاری های ایران با غرب چقدر خواهد بود'.

اما به گفته روانچی در شرایط کنونی 'اولویت' اطمینان از این است که از توافق هسته ای به خوبی 'مراقبت، حمایت و محافظت' بشود.

وی افزود: 'اگر توافق به خوبی اجرا شود و در این بازه زمانی اعتماد لازم به دست آید، احتمالاتی (برای همکاری) وجود دارد و پیش و بیش از همه مساله این است که چطور با تروریسم و افراط گرایی مقابله کنیم'.

روانچی افزود: 'این موضوعی است که به یک منطقه خاص یا یک کشور محدود نمی شود. فرصت هایی (برای همکاری) بین ایران و دیگران وجود دارد که می توان آنها را بررسی کرده و در مورد این موضوعات در آینده گفت وگو کرد.

این مقام وزارت خارجه ایران در مورد زمان همکاری های آتی با آمریکا نیز تاکید کرد که میزان پیشرفت توافق هسته ای مهم ترین عامل است.

وی گفت: به نظرم می رسد که ما به چهار یا پنج ماه زمان پیش از آغاز اجرای توافق برنامه اقدام مشترک (برجام) نیاز داریم. بنابراین در مورد شش تا یک سال زمان صحبت می کنیم و به نظرم واقعا عاقلانه نیست که اکنون در این مورد صحبت کنیم.

روانچی تاکید کرد: این مساله (داعش) تهدیدی بین المللی است و باید در قبال آن واکنش بین المللی پاسخ داد، باور داریم که همه کشورهای عضو جامعه بین الملل باید با همکاری این مشکل را حل و فصل کنند.

به نوشته تلگراف 'باراک اوباما' رییس جمهوری آمریکا برای ترغیب اعضای کنگره برای تایید توافق هسته ای تلاش کرده است، وی در اطمینان بخشی به منتقدان جمهوری خواه گفت که آمریکا گزینه اعمال مجدد تحریم ها یا توسل به قدرت نظامی را در قبال ایران همچنان در دست دارد. این اظهارات نگرانی هایی را در تهران پدید آورده است؛ اما روانچی گفت که ایرانی ها می دانند سخنان اوباما برای مصرف داخلی است.

وی افزود: 'اشاره به توسل به قدرت نظامی تهدیدی توخالی است و مشکلی را حل نمی کند. اما می دانیم که آنها (دولت آمریکا) مشکلاتی در داخل دارند، آنها باید نگرانی های کنگره را رفع کنند، مردم ایران می دانند این سخنان واقعا مسائلی نیست که باید در مورد آن نگران باشند'.

روانچی یادآور شد: 'گذشته ای تلخ بین ایران و آمریکا وجود دارد، همانطور که گفتم این توافق می تواند مبنایی برای تعامل های احتمالی آینده باشد'.

تلگراف در پایان این گزارش با اشاره به تعطیلی سفارت انگلیس در ایران در سال 2011به نقل از روانچی نوشت: مسائلی وجود دارد که باید حل شود و من فکر می کنم اینها مسائل دشواری نیستند. ما رسما در مورد اینکه تاریخ دقیق (بازگشایی سفارت) کی باشد مذاکره نکرده ایم اما تصور نمی کنم مانع اساسی سر راه باشد. 'فیلیپ هاموند' وزیر امور خارجه انگلیس هفته گذشته پیش بینی کرد که سفارت انگلیس در ماه دسامبر (آذر/دی) در تهران بازگشایی شود اما روانچی گفت: به نوبه خودم تصور می کنم حتی احتمال دارد زودتر این کار را انجام دهیم، زیرا مسائل جدی واقعا پیش روی ما نیست.
کد N902736