رشوه یک میلیون دلاری عربستان به احمد شهید علیه ایران

عربستان,حقوق بشر

عربستان سعودی مبلغ یک میلیون دلار به گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور وضع حقوق بشر رشوده داده تا موضع گیری تندی در قبال مسائل ایران اتخاذ کند و گزارش‌های جهت دار بنویسد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پایگاه خبری «الوعی نیوز» گزارش داد که یک سند درز کرده از پایگاه ویکیلیکس حاکی از آن است که سفارت عربستان در کویت به احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر یک میلیون دلار رشوه داده تا موضعگیری تندی در قبال ایران اتخاذ کند.

بر اساس این سند که جزو اسناد طبقه بندی شده و محرمانه است، سفارت عربستان سعودی در کویت به پرداخت یک میلیون دلار به احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور وضع حقوق بشر در ایران اقدام کرده و متعاقب آن، احمد شهید مراتب تشکر عمیق خود را از وزیر خارجه عربستان ابراز کرده است و وعده داده همه تلاش و توان خود را برای تشدید مواضعش در قبال پرونده ایران به کار خواهد گرفت.

به نوشته این پایگاه، سایت ویکیلیکس در چارچوب انتشار بیش از نیم میلیون سند، اسناد محرنامه ای را از وزارت خارجه عربستان سعودی منتشر کرد که این اسناد متضمن نامه‌های محرمانه این وزارتخانه با سفارتخانه های ریاض در جهان بوده است.

این اسناد حاوی تعداد زیادی از پیام های اینترنتی (ایمیل) و تلگراف بوده که میان وزارت خارجه عربستان و نمایندگی های این کشور در جهان رد و بدل شده بود.

به گزارش ایسنا، صحت این سند که رسوایی رشوه عربستان به احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران را فاش می‌کند، عملکرد یکسویه و مغرضانه و فساد مالی وی و همچنین نقش شورای حقوق بشر در نادیده گرفتن نقض حقوق بشر در سعودی را نشان می‌دهد و این موضوع در اجلاس شهریور ماه شورای حقوق بشر به عنوان یک پرونده کامل قابل بازخوانی است.

انتهای پیام

کد N902378