آکسفام: روزانه 25 هزار نفر به گرسنگان در یمن اضافه می‌شوند

مدیر امور یمن در سازمان بین المللی امدادرسانی "آکسفام" اعلام کرد، نقض آتش‌بسی که از دوشنبه در یمن آغاز شد با تشدید محاصره و درگیری‌ها موجب می شود رساندن غذا و دیگر اقلام حیاتی به مردم این کشور با محدودیت بیشتری مواجه شده و در هر روز 25 هزار یمنی دیگر از گرسنگی رنج ببرند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک،‌ "فیلیپ کلرک"،‌ مدیر امور یمن در سازمان بین المللی امدادرسانی آکسفام در بیانیه ای امروز(سه‌شنبه) گفت: نقض آتش‌بس روز دوشنبه در یمن موجب تشدید بیشتر محاصره این کشور و درگیری ها در آن و محدودیت بیشتر علیه رساندن غذا و اقلام حیاتی شده و سبب می شود در هر روز 25000 یمنی دیگر از گرسنگی رنج ببرند.

روز شنبه،‌ ائتلاف تحت امر عربستان برای تجاوز به یمن مدعی سومین آتش‌بس انسانی در یمن شد تا اجازه دهد کمک ها به مجروحان و آوارگان تحویل داده شود. این آتش بس که با حمایت سازمان ملل روبرو شد، در نیمه شب یکشنبه هفته جاری آغاز شد اما اوایل دوشنبه با دو حمله هوایی عربستان نقض شد.

کلرک اظهار کرد: از زمان آغاز درگیری ها در یمن هر روزی که بدون آتش بس و از سرگیری کامل ورود کمک ها سپری می شود، حدود25000یمنی دیگر در به گرسنگی دچار می شود. همچنان که آتش‌بس در این کشور نادیده گرفته می شود، خانواده های متوسط یمنی این نگرانی را دارند که وعده غذایی بعدی آنها کی خواهد بود و اگر هم که زیر بمباران ها زنده بمانند با کمبود غذا روبرو هستند.

بر اساس اطلاعات گروه آکسفام، استان صعده در شمال یمن بیشترین تاثیر را از درگیری ها پذیرفته و حدود 50 درصد از مردم آن در وضعیت حاد گرسنگی قرار دارند. کلرک از آمریکا،‌انگلیس و ایران خواست با استفاده از نفوذشان بر طرف های درگیر در یمن پس از این آتش بس های انسانی شکست خورده اقدام به حل و فصل درگیری این کشور کنند.

بر اساس برآوردهای آکسفام و سازمان ملل بیش از 500 هزار نفر از مردم یمن از ماه مارس تاکنون آواره شده اند و حدود 12 میلیون نفر نیز در تلاش برای پیدا کردن غذای کافی برای زنده ماندن هستند.

انتهای پیام

کد N902325