داعش، تهدیدی علیه مذاکرات صلح کابل - طالبان

تهدید داعش دغدغه اصلی دور دوم مذاکرات مستقیم صلح میان دولت افغانستان و طالبان است که قرار است در چین برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه نیشن، این نگرانی‌ها بابت سلطه داعش بر دور دوم مذاکرات مستقیم صلح در پی درگیری‌های اخیر میان داوطلبان داعش و طالبان افغانستان به وجود آمده است.

یک منبع مطلع اعلام کرد: این تهدید بالقوه از جانب داعش در افغانستان احتمالا بر دستور کار مذاکرات مسقیم برای انجام اقدامات مناسب به منظور اعتمادسازی میان طالبان و دولت کابل سایه می‌افکند.

پاکستان که نقش کلیدی در ترغیب طالبان و نمایندگان دولت کابل برعهده دارد، دور دوم مذاکرات صلح میان دو طرف را میزبانی خواهد کرد تا اختلافات میان دو طرف را به طریقه صلح‌آمیزی حل و فصل کند.

برخی از منابع مطلع معتقدند که هم دولت کابل و هم نمایندگان طالبان به دنبال ایجاد یک نقشه راه مشخص برای داشتن موضعی مشترک به منظور مقابله با تهدید داعش هستند که براساس این دستور کار خلاء ناشی از خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان را پر خواهند کرد.

یکی از دیپلمات‌های ارشد پاکستانی در این باره گفت: چالش‌هایی پیش روی دولت کابل و طالبان وجود دارد و این دو باید شرایطی را برای انجام اقدامات ضروری به منظور پیشرفت در مقابله با داعش و تهدید این گروه تروریستی انجام دهند.

رسانه‌های دولتی افغانستان نیز گزارش دادند که دولت کابل و شورای عالی صلح این کشور به دنبال آتش‌بس فوری برای انجام مذاکرات به منظور ایجاد اعتماد بین طالبان و دولت کابل هستند. دور نخست مذاکرات صلح میان طالبان و دولت کابل هفتم ژوئیه سال جاری میلادی در شهر موری در اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان برگزار شد.

انتهای پیام

کد N901106