تقدیر بارزانی از دولت ترکیه و انتقاد از پ.ک.ک در رابطه با روند صلح کردها

سیاسی

رئیس اقلیم کردستان عراق نقش حزب حاکم ترکیه در روند صلح و حل مساله کردهای این کشور را ستود و از تمامی طرف‌ها خواست تا بار دیگر به روند صلح بازگشته و وارد جنگی که هیچ ضرورتی ندارد، نشوند.

رئیس اقلیم کردستان عراق نقش حزب حاکم ترکیه در روند صلح و حل مساله کردهای این کشور را ستود و از تمامی طرف‌ها خواست تا بار دیگر به روند صلح بازگشته و وارد جنگی که هیچ ضرورتی ندارد، نشوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در بیانیه‌ای دیگاه شخصی خود را نسبت به اقدامات حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) و واکنش ترکیه علیه آنها در خارج از مرزها اعلام کرد.

وی گفت: دولت ترکیه گام‌های مثبتی را در روند صلح با کردها بر داشته است اما برخی طرف‌ها متاسفانه دچار غرور شده و اوضاع را خراب کردند. من بارها نامه‌هایی را به سران پ.ک.ک فرستادم و بر اتخاذ سیاست‌ و برنامه‌های طولانی‌ مدت برای تحقق صلح تاکید کردم.

بارزانی تاکید کرد: قبل از آنکه حزب عدالت و توسعه حکومت در ترکیه را به دست بگیرد، نام کردها و کردستان بر سر زبان‌ها نبود. ما تلاش زیادی را برای تحقق روند صلح با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه انجام دادیم. همچنین موفق شدیم کاری کنیم که عبدالله اوجالان، رهبر محبوس پ.ک.ک به عنوان طرفی در روند صلح به حساب آید و این پیشرفت بزرگی بود.

وی گفت که قصد ندارد با این بیانیه چهارچوبی برای سیاست‌های ترکیه در رابطه با مساله کردها ترسیم کند همانطور که اقلیم کردستان مسوولیت سیاست‌ها و اقدامات پ.ک.ک را برعهده ندارند.

رئیس اقلیم کردستان از تمامی طرف‌ها خواست تا بار دیگر به روند صلح بازگشته و وارد جنگ‌هایی که هیچ ضرورتی ندارد، نشوند و تلاش‌های خود را برای مقابله با داعش و دیگر گروه‌های تروریستی یکپارچه سازند.

بارزانی درخصوص مشارکت ترکیه در بمباران کردن پایگاه‌های داعش با هماهنگی آمریکا گفت: این اقدام، اقدامی بسیار مهم است و باعث ایجاد تغییرات میدانی می‌شود. همگان نیز باید به خوبی این تحول را ارزیابی کنند.

رئیس اقلیم کردستان عراق همچنین با انتقادات شدید از سیاست‌های پ.ک.ک آنها را به مداخله‌ در امور داخلی اقلیم کردستان عراق، انحصار قدرت در کردستان سوریه و عدم اجازه به دیگر احزاب سیاسی کرد در شمال سوریه برای تصمیم‌گیری، متهم کرد.

انتهای پیام

کد N900783