در دیدار با همتای کویتی؛

ظریف: از برخی کشورها بی‌مهری دیده‌ایم/ روابط دوستانه اولویت ماست

سیاسی

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ما با وجود آنکه از برخی کشورها بی‌مهری دیده‌ایم، ولی هیچ‌گاه علیه کشورهای همسایه اقدامی نکرده‌ایم.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدجواد ظریف امروز و در ادامه سفر منطقه‌ای خود، با «شیخ صباح الخالد» همتای کویتی خود دیدار و در خصوص مسائل منطقه‌ای و دوجانبه گفتگو کرد.

در این دیدار، وزیر امور خارجه کشورمان اظهار داشت: ما همیشه و حتی از ۳۰ سال قبل بر گفتگو، همکاری و گسترش روابط دوستانه بین همسایگان تأکید داشته و آن را اولویت اصلی در سیاست خارجی کشورمان دانسته‌ایم؛ ولی لازم است گام‌هایی عملی از سوی برخی کشورهای منطقه نیز برداشته شود.

ظریف با بیان اینکه هدف اصلی ما دستیابی به تفاهم منطقه‌ای است، افزود: ما با وجود آنکه از برخی کشورها بی‌مهری دیده‌ایم، ولی هیچ‌گاه علیه کشورهای همسایه اقدامی نکرده‌ایم.

وی با ابراز اینکه کشورهای منطقه باید مشکلات خودشان را بدون دخالت بیگانگان حل کنند، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای توسعه روابط دوجانبه و چندجانبه با کشورهای همسایه مورد تأکید قرار داد.

تأکید وزیر خارجه کویت بر آغاز گفتگوهای منطقه‌ای با محوریت ایران

در این دیدار، وزیر امور خارجه کویت نیز با استقبال از سفر منطقه‌ای ظریف و شروع آن از کویت، بر علاقمندی کشورش برای گسترش همکاری‌های همه‌ جانبه با جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد.

الخالد افزود: همه کشورهای منطقه متفق‌القول هستیم که ضرورت دارد هرچه سریع‌تر گفتگوی فراگیر منطقه‌ای با ایران به‌ عنوان یک کشور مهم و تأثیرگذار را آغاز کنیم و در حالی که ما با بسیاری از کشورها و سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در زمینه‌های مختلف گفتگو و تعامل داریم، چرا نباید چنین گفتگو و همکاری را با ایران داشته باشیم!؟