روایت جوکار از نشست امروز کمیسیون امنیت ملی؛

روانچی اجرای توافق اقتصادی با آلمان را منوط به لغو تحریم‌ها دانست

سیاسی

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از بررسی سفر هیات‌های آلمانی و فرانسوی به ایران با حضور تخت‌روانچی، عضو هیات مذاکره‌کننده هسته‌ای خبر داد.

محمدصالح جوکار در گفتگو با خبرنگار مهر، از حضور مجید تخت‌روانچی و سیدعباس عراقچی معاونان وزیر امور خارجه و عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خبر داد.

وی در تشریح سوالات نمایندگان از تخت روانچی گفت: دو موضوع سفر هیات آلمانی و فرانسوی به ایران در جلسه با وی مورد بررسی قرار گرفت.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس افزود: آقای تخت‌روانچی در پاسخ به سوال نمایندگان در خصوص کارشکنی‌های فابیوس در جریان مذاکرات اخیر و همچنین سابقه بد تاریخی وی اعلام کرد، قبول دارم که فابیوس گذشته خوبی نداشته و در مذاکرات نیز کارشکنی‌های زیادی انجام داد. ما نیز دوستان و دشمنان خود را از هم جدا می‌دانیم و رفتار یکسانی با آنها نخواهیم داشت.

جوکار ادامه داد: تخت روانچی در خصوص سفر هیات آلمانی به ایران نیز اعلام کرد که یکسری توافقات با هیات آلمانی نوشته شده که اجرای آنها منوط به لغو تحریم‌ها است.

وی تصریح کرد: به نظر می رسد فعلا فقط سفر این هیات ها در حد بحث و گفتگوست و هنوز اتفاق اقتصادی برای حل مشکلات کشور نیفتاده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: تخت‌روانچی از تشکیل کارگروه اقتصادی مشترک آلمان و ایران برای بررسی زمینه‌های فعالیت های اقتصادی منوط به لغو تحریم ها خبر داد.

تأکید عراقچی بر «لغو تحریم‌ها» و منتفی بودن «تعلیق تحریم‌ها»

جوکار در خصوص سوالات نمایندگان از عراقچی نیز اظهار کرد: عراقچی نیز به سوالات نمایندگان پاسخ داد و اعلام کرد که تحریم ها قطعا «لغو» خواهد شد و اصلا بحث «تعلیق» در توافقنامه مطرح نشده است.

وی خاطرنشان کرد: عضو تیم مذاکره‌کننده در خصوص قطعنامه شورای امنیت نیز معتقد بود که این قطعنامه ارتباطی با توافق ندارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه عراقچی نیز معتقد بود باید توافق به تصویب مجلس برسد، تصریح کرد: عراقچی قول داد که متن برجام به زودی ترجمه شده و به نمایندگان ارائه شود.

جوکار همچنین از بررسی حمله ترکیه به سوریه و عراق و نقض حریم هوایی این دو کشور در نشست امروز کمیسیون امنیت ملی و سیسات خارجی خبر داد.