مقام ارشد افغان: طالبان دشمن مردم افغانستان است/ جنگ راه‌حل نیست

معاون اول رئیس‌جمهوری افغانستان اعلام کرد، طالبان دشمنان افغان‌هاست و وی هرگز اعضای این گروه را "برادر" خطاب نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس‌جمهوری افغانستان که برای بازدید به ولایت "فریاب" سفر کرده در مصاحبه‌ای اختصاصی با "طلوع نیوز" گفت: تعدادی از افراد در داخل دولت کابل وجود دارند که راه را برای شبه‌نظامیان طالبان به منظور بی‌ثبات کردن بخش‌های شمالی این کشور هموار کرده‌اند و نام این افراد به زودی به اطلاع همگان خواهد رسید.

وی افزود: اگر این افراد به نفع شبه‌نظامیان طالبان کار و به آنها کمک نکنند، این شبه‌نظامیان نمی‌توانند فعالیت‌های خود را انجام دهند.

ژنرال دوستم در ادامه این مصاحبه اذعان کرد: ما این حقیقت را که برخی افراد در داخل دولت به شبه‌نظامیان طالبان کمک می‌کنند، رد نمی‌کنیم. این وظیفه آژانس اطلاعات است تا این اشخاص را پیدا کرد و نام آنها را برای همگان فاش کند.

ژنرال دوستم ضرب‌الاجل دو روزه‌ای را برای شبه‌نظامیان طالبان در ولایت فریاب تعیین کرد تا سلاح‌های خودشان را زمین بگذارند، در غیر این صورت کشته خواهند شد.

وی افزود: ما براساس تجربه حرف می‌زنیم. هنگامی که وضعیت مناسب و شرایط امنیتی با ثبات شود، آنها محاکمه و رسوا خواهند شد.

معاون اول رئیس‌جمهوری افغانستان گفت: شبه‌نظامیان طالبان مردم بی‌گناه را می‌کشند و مرتکب جنایات جنگی شده‌اند در نتیجه نه‌تنها آنها را هرگز برادر نمی‌خواهم بلکه آنها را دشمنان افغان‌ها می‌دانم.

وی افزود: کدام برادری مردم را در داخل مساجد و مغازه‌ها می‌کشد؟ این گروه را باید دشمن مردم افغانستان بنامیم. بلکه ما نیز آنها را دشمن می‌دانیم و هرگز آنها را برادر خطاب نمی‌کنیم. این راه و شیوه برادری نیست. طالبان به ما گفته که هر نوع دستوری را می‌پذیرد و ما امیدواریم که این مساله رخ دهد. برنامه نخست ما خلع سلاح کردن دست‌کم 2000 شبه‌نظامی طالبان است.

ژنرال دوستم ادامه داد: جنگ راه‌حل نیست در نتیجه از شبه‌نظامیان می‌خواهم تا سلاح‌های خود را زمین گذاشته و به اقدامات شبه‌نظامی خود پایان دهند، در غیر این صورت کشته خواهند شد.

وی شایعات درباره تشکیل یک گروه شبه‌نظامی را رد کرده و آن را توطئه‌ای علیه خود خواند. ژنرال دوستم گفت که تنها با هدف مشورت دادن به نیروهای امنیتی به ولایت فریاب آمده است.

انتهای پیام

کد N899519