واکنش دمشق به تجاوزهای اخیر ترکیه به خاک سوریه

سیاسی

دولت دمشق در واکنش به حملات اخیر جنگنده‌های ترکیه به خاک سوریه خواستار احترام به حاکمیت ملی سوریه شد و معاون وزیر خارجه این کشور گفت که ترکیه طی سال‌های گذشته مبارزه با تروریسم را بهانه کرده تا به تجاوز علیه سوریه دست بزند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه در گفت‌وگو با روزنامه الوطن در خصوص نفوذ ارتش ترکیه به شمال سوریه به بهانه مقابله با داعش گفت: ما هیچ گونه تحرک ترکیه در داخل خاک خود را نمی‌پذیریم و آنکارا باید به حاکمیت ملی سوریه احترام بگذارد.

وی افزود: دولت برخاسته از حزب عدالت و توسعه طی سال‌های گذشته و حتی در هفته‌های اخیر به بهانه مبارزه با تروریسم بارها به تجاوز علیه سوریه پرداخته است. این در حالی است که خود ترکیه از حامیان اصلی تروریست‌ها و افراد مسلحی است که خون مردم سوریه را می‌ریزند.

مقداد از تحرک ترکیه و حملات این کشور به بهانه سرکوب داعش ابراز تعجب کرد و گفت که داعش در دامان خود رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بزرگ شده است.

مقداد در بخش دیگری از سخنان خود هم و غم و دغدغه اصلی سوریه را همواره تاکید بر مساله مرکزی اعراب یعنی مساله فلسطین خواند.

وی همچنین ضمن اعلام آمادگی سوریه برای همکاری با سازمان ملل و تمامی کشورهایی که تمایل به همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم داشته باشند گفت: ماموریت استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه هنوز شکست نخورده است. وی طی سفر اخیر خود به دمشق دیدگاه‌های جدیدی را در خصوص حل بحران سوریه ارائه کرد. طرف سوری نیز دیدگاه‌هایی در خصوص راه حل بحران مطرح کرده است.

انتهای پیام

کد N899487