درخواست جدید «دلواپسان» کنگره از اوباما

انتخاب نوشت:

روزنامه لس آنجلس تایمز نوشت: منتقدان توافق هسته ای ایران در کنگره در مبارزه خود با دولت اوباما فصل جدیدی گشوده اند و آن درخواست برای دسترسی به جزئیات محرمانه توافق ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

به گزارش «انتخاب»، این منتقدان بر این باورند که توافقات جانبی ایران و آژانس به شدت ضعیف هستند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی به منظور تکمیل تحقیقات خود درمورد میزان فعالیت های تحقیقاتی ایران در زمینه ساخت سلاح های هسته ای با این کشور به توافق هایی دست یافته است که بر اساس معیارهای این سازمان چنین توافق هایی محرمانه محسوب می شوند.

یکی از این توافق ها به اقدامات خاصی می پردازد که آژانس قصد دارد به منظور یافتن پاسخ پرسش های مطرح شده درمورد اقدامات مشکوک(!) نظامی ایران در گذشته به انجام رساند.

نمایندگان بدبین کنگره می گویند آژانس بین المللی انرژی اتمی پذیرفته است که بازرسانش نیازی به ورود به تاسیسات پارچین ندارند و می توانند برای تصمیم گیری در مورد این که آیا ایران در این مکان تحقیقات غیر قانونی در زمینه ساخت سلاح انجام داده است یا نه، از نمونه های محیطی که ایرانیان در اختیار آنها قرار می دهند، استفاده کنند.

نمایندگان کنگره خشم خود را از این توافق ادعا شده اعلام کرده اند.

تحقیقات آژانس درمورد ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران سال هاست که متوقف شده است. اما با قول همکاری بیشتر ایران، آژانس بین المللی انرژی اتمی در تلاش است تا ماه دسامبر تحقیقات خود را در این زمینه به نتیجه برساند.

مقامات دولت اوباما محرمانه بودن توافق های آژانس با ایران را قبول دارند. بر اساس روال کاری آژانس بین المللی انرژی اتمی توافق های این سازمان با کشورهایی که درمورد آنها تحقیقات انجام می شود، محرمانه محسوب می شوند تا کشورها تمایل بیشتری به همکاری پیدا کنند.

5252

کد N899465

خواندنی از سراسر وب