مبلغی:

اخلاق گفت‌وگوها را منعطف و دایره مشترکات را افزایش می‌دهد

اسلام

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: اگر در فضای مناسبات بشری، حال و هوای اخلاق حاکم شود، گفت‌وگوها در چهار زمینه اهداف، جایگاه، موضوعات و دایره شرکت کنندگان در گفت‌وگو تقویت می‌شود.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: اگر در فضای مناسبات بشری، حال و هوای اخلاق حاکم شود، گفت‌وگوها در چهار زمینه اهداف، جایگاه، موضوعات و دایره شرکت کنندگان در گفت‌وگو تقویت می‌شود.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مبلغی در کنفرانس گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها که با حضور شخصیت‌های تاثیرگذار از سراسر جهان در شهر بارسلونای اسپانیا برگزار شد، با اشاره به ضرورت تقویت اخلاق در گفت‌وگوهای فی مابین ادیان و مذاهب افزود: به هر میزان که اشتراکات در گفت‌وگوها افزایش پیدا کند، به همان اندازه ضریب رسیدن به نتیجه نیز بیشتر خواهد شد و اخلاق نقش مهمی در افزایش دایره مشترکات دارد.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با اشاره به اینکه اگر تمرکز بر اخلاقیات محقق شود، افراد بسیاری انگیزه شرکت در گفت‌وگوها را پیدا می‌کنند، گفت: گفت‌وگو راهی تاثیرگذار و مهم برای حل مشکلات عارض در روابط میان مجموعه‌های بشری به شمار می‌آید. از این رو باید در جهت تقویت، توسعه و تعمیق آن کوشید و طبعا چنین امری نیازمند پیشنهادها و پژوهش‌های مرتبط است.

مبلغی "زمینه سازی برای ایجاد یک نهضت فراگیر اخلاقی در جهان" را به عنوان یک پیشنهاد مطرح کرد و گفت: به همان اندازه که ما به ترویج و گسترش اخلاقیات "محیط طبیعی زندگی بشر" نیاز داریم به همان میزان به ترویج و استقرار اخلاقیات "محیط روابط اجتماعی" نیازمند هستیم.

این استاد حوزه علمیه قم "بردن گفت‌وگوها به سمت اهداف اخلاقی و یا داری ابعاد اخلاقی"، "ایجاد جایگاهی تأثیرگذار برای گفت‌وگو" و "گسترش محورهای گفت‌وگو" و " گسترش دایره طرف‌های گفت‌وگو" را از نتایج نهضت اخلاقی سازی در جهان برشمرد و بیان کرد: اگر تمرکز (ولو به صورت نسبی) بر اخلاق نباشد، هر طرف، گفت‌وگو را به سوی اهداف خاص خود می‌کشاند.

مبلغی ادامه داد: اهدافی که می‌توانند صد در صد با یکدیگر متفاوت هستند در حالی که در صورت حاکم شدن یک فضای اخلاقی ولو به صورت نسبی، گفت‌وگوها به سمت محقق ساختن اهدافی پیش می‌روند که یا اخلاقی هستند و یا ابعادی از اخلاق را با خود به همراه دارند.

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس یادآور شد: البته این نتیجه زمانی عاید خواهد شد که طرفین گفت‌وگوها بپذیرند که اخلاق به نفع همه است.

مبلغی گفت: تاثیر ایجاد جایگاهی تأثیرگذار برای گفت‌وگو نیز از آن جهت است که در شرایط تقویت اخلاق، دایره مشترکات را در گفت‌وگو بیشتر می‌کند، و خاستگاه‌های گفت‌وگو را منعطف‌تر می‌سازد و واضح است که هر مقدار اشتراکات در گفت‌وگوها افزایش یابد، ضریب رسیدن به نتیجه بیشتر خواهد شد.

وی بیان کرد: دو طرف با تمرکز بر اخلاقیات می‌توانند در گفت‌وگوها به مسائل مادی صرف بسنده نکنند بلکه مسائلی که منافع انسانها در آن نهفته است را بر روی میز گفت‌وگوها قرار دهند. برای مثال می‌توانند با توجه به آیه دو در سوره مائده در خصوص "همکاری در نیکی‌ها" یا گسترش تبادل نیکوکاری و ارائه آن به بشریت گفت‌وگو کنند.

مبلغی خاطرنشان کرد: همانطور که واضح است با گسترش دایره نیکوکاری به تمامی بشریت، آرامش ویژه‌ای در محیط های انسانی ایجاد می‌شود. پیامبر اکرم (ص) در یک روایت می‌فرمایند: "الْبِرُّ مَا سَکَنَتْ إِلَیْهِ النَّفْسُ وَاطْمَأَنَّ إِلَیْهِ الْقَلْب"ُ نیکوکاری چیزی است که جان‌ها با آن آرام گیرد و دل‌ها به آن آرامش یابد.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: این گسترش زمانی محقق خواهد شد که اذعان کنیم، نیکوکاری و برّ، مفهومی گسترده شامل مصداق‌های متعدد در زمینه‌های مختلف اقتصادی، طبی، سیاسی، فرهنگی و ... است.

نشست گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها در روزهای ۲۲ و ۲۳ جولای جاری در اسپانیا و با هدف تعیین راهکارهای حمایت از صلح و ثبات و مبارزه با تعصب و تقویت همزیستی مسالمت آمیز و ایجاد راه‌های مناسب برای برقراری گفت‌وگوی میان ادیان و فرهنگ‌های مختلف برگزار شد.

هدف از این کنفرانس، تعیین راهکارهای حمایت از صلح و ثبات و مبارزه با تعصب و تقویت همزیستی مسالمت آمیز و ایجاد راه‌های مناسب برای برقراری گفت‌وگوی میان ادیان و فرهنگ‌های مختلف در قلب استراتژیک منطقه کشورهای حوزه مدیترانه است.

این کنفرانس را وزارت امور خارجه اسپانیا و چند نهاد بین المللی و منطقه‌ای برگزار کردند.

انتهای پیام

کد N898775