جان کری: ایران ثابت کرد تحریم ها نمی تواند جلوی فعالیتشان را بگیرد/ آنها مردمان تحصیل کرده ای هستند

توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک, جان کری

وزیر خارجه آمریکا هم اینک با حضور در شورای روابط خارجی آمریکا موسوم به سی.اف آر در حال پاسخ دادن به سوالات آنها در خصوص توافق هسته ای با ایران است.

به گزارش خبرآنلاین جان کری در این نشست گفت: ایرانی ها ثابت کردند که تحریم ها نمی تواند جلوی پیشرفت آنها را بگیرد. آنها مردمان تحصیل کرده و پیشرفته ای هستند.

کری گفت: اگر توافق را نپذیریم، تندروها در ایران را خوشحال کرده ایم اما اکنون ما به برخی اهدافمان رسیده ایم. در مورد نگه داشتن محدویت های تسلیحاتی موفق شده ایم. بازرسی ها اجازه نمی دهد که ایرانیها فعالیت مخفیانه داشته باشند.

وزیر خارجه آمریکا گفت: اگر توافق رد شود تحریمها و دسترسی ها از دست خواهد رفت.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا که در شورای روابط خارجی این کشور در نیویورک سخنرانی می کرد افزود: امکان راستی آزمایی تعهدات ایران در توافقنامه هسته ای ایران وجود دارد. هر کشوری به عنوان مثال آمریکا اگر به اجرای توافقنامه اعتراض داشته باشد می تواند با طرح درخواست در شورای امنیت همه تحریمها علیه ایران را اعمال کند.
وی گفت: در صورت پایبند نبودن تهران همه گزینه ها برای اعمال تحریمها علیه ایران و گزینه نظامی علیه این کشور در صورتی که ملت ما آن را ضروری بداند، مطرح خواهد بود. با کشورهای منطقه به ویژه کشورهای شورای همکاری برای مقابله با اقدامات ایران در منطقه همکاری خواهیم داشت.
وزیر امور خارجه آمریکا گفت: روحانی و ظریف می گویند می خواهند روابط متفاوتی با کشورهای منطقه داشته باشند و ظریف این هفته به امارات سفر خواهد کرد. من نگران آن هستم که اگر سنای آمریکا این توافقنامه را رد کند، انزوای دوستان ما در اسرائیل تشدید خواهد شد. ایران ملزم است پروتکل الحاقی پیمان منع تسلیحات هسته ای را اجرا کند.
جان کری افزود: به اعتقاد من اسرائیل، کشورهای منطقه و جهان امروز امن تر است.
کری همچنین سندی را مربوط به سال 2008 قرائت کرد که دولت جرج بوش در آن برای به رسمیت شناختن برنامه صلح آمیز هسته ای در ایران اعلام آمادگی کرده بود.

کری با بیان اینکه آنهایی که مخالف توافق هستند و مدام می گویند این توافق هسته ای خوب نیست گفت: انها هیچ جایگزین بهتری نداشتند. تنها جایگزین اقدام نظامی بود. حال آنکه گزینه نظامی آخرین گزینه خواهد بود. من اعتقاد دارم اولین گزینه و بهترین گزینه دیپلماسی است.

او در پاسخ به یکی از اعضا که معتقد بود امریکا در خصوص توافق هسته ای با ایران ضعف نشان داده است گفت: قطعنامه های شورای امنیت مانع از رسیدن سلاح به ایران خواهد بود. ما نمی خواهیم تهدید کنیم اما توان استفاده از گزینه نظامی را داریم اما بازهم می گویم گزینه نظامی گزینه مناسبی نیست ریسک آن بسیار بالاست و موفقیت های آن بسیار پایین است.  

وزیر امور خارجه گفت: ایران برخلاف کره شمالی به سراغ بمب اتمی نرفت و از ان.پی.تی خارج نشد.

برخی دیگر از اظهارات مهم و قابل توجه جان کری در نشست شورای روابط خارجی آمریکا به شرح ذیل است:

جوانان ایرانی می خواهند بخشی از جهان باشند.

ایرانیها از تهدید خوششان نمی آید.

بمباران فقط می تواند دو تا سه سال در برنامه هسته ای ایران تاخیر بیندازد.

من نمی دانم که پانزده سال دیگر چه اتفاقی می افتد من به الان فکر می کنم و مطمئن هستم که این توافق برای الان خوب است.

ایران از حمایت ما از صدام حسین که علیه ایرانی ها سلاح هسته ای استفاده کرده بودند دلخور است
کد N897854