۳

جان کری: ایران ثابت کرد تحریم ها نمی تواند جلوی فعالیتشان را بگیرد/ آنها مردمان تحصیل کرده ای هستند

  • ۲۶۵بازدید
  • ۳ رای
  • ۵ دیدگاه
توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک, جان کری

وزیر خارجه آمریکا هم اینک با حضور در شورای روابط خارجی آمریکا موسوم به سی.اف آر در حال پاسخ دادن به سوالات آنها در خصوص توافق هسته ای با ایران است.

به گزارش خبرآنلاین جان کری در این نشست گفت: ایرانی ها ثابت کردند که تحریم ها نمی تواند جلوی پیشرفت آنها را بگیرد. آنها مردمان تحصیل کرده و پیشرفته ای هستند.

کری گفت: اگر توافق را نپذیریم، تندروها در ایران را خوشحال کرده ایم اما اکنون ما به برخی اهدافمان رسیده ایم. در مورد نگه داشتن محدویت های تسلیحاتی موفق شده ایم. بازرسی ها اجازه نمی دهد که ایرانیها فعالیت مخفیانه داشته باشند.

وزیر خارجه آمریکا گفت: اگر توافق رد شود تحریمها و دسترسی ها از دست خواهد رفت.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا که در شورای روابط خارجی این کشور در نیویورک سخنرانی می کرد افزود: امکان راستی آزمایی تعهدات ایران در توافقنامه هسته ای ایران وجود دارد. هر کشوری به عنوان مثال آمریکا اگر به اجرای توافقنامه اعتراض داشته باشد می تواند با طرح درخواست در شورای امنیت همه تحریمها علیه ایران را اعمال کند.
وی گفت: در صورت پایبند نبودن تهران همه گزینه ها برای اعمال تحریمها علیه ایران و گزینه نظامی علیه این کشور در صورتی که ملت ما آن را ضروری بداند، مطرح خواهد بود. با کشورهای منطقه به ویژه کشورهای شورای همکاری برای مقابله با اقدامات ایران در منطقه همکاری خواهیم داشت.
وزیر امور خارجه آمریکا گفت: روحانی و ظریف می گویند می خواهند روابط متفاوتی با کشورهای منطقه داشته باشند و ظریف این هفته به امارات سفر خواهد کرد. من نگران آن هستم که اگر سنای آمریکا این توافقنامه را رد کند، انزوای دوستان ما در اسرائیل تشدید خواهد شد. ایران ملزم است پروتکل الحاقی پیمان منع تسلیحات هسته ای را اجرا کند.
جان کری افزود: به اعتقاد من اسرائیل، کشورهای منطقه و جهان امروز امن تر است.
کری همچنین سندی را مربوط به سال 2008 قرائت کرد که دولت جرج بوش در آن برای به رسمیت شناختن برنامه صلح آمیز هسته ای در ایران اعلام آمادگی کرده بود.

کری با بیان اینکه آنهایی که مخالف توافق هستند و مدام می گویند این توافق هسته ای خوب نیست گفت: انها هیچ جایگزین بهتری نداشتند. تنها جایگزین اقدام نظامی بود. حال آنکه گزینه نظامی آخرین گزینه خواهد بود. من اعتقاد دارم اولین گزینه و بهترین گزینه دیپلماسی است.

او در پاسخ به یکی از اعضا که معتقد بود امریکا در خصوص توافق هسته ای با ایران ضعف نشان داده است گفت: قطعنامه های شورای امنیت مانع از رسیدن سلاح به ایران خواهد بود. ما نمی خواهیم تهدید کنیم اما توان استفاده از گزینه نظامی را داریم اما بازهم می گویم گزینه نظامی گزینه مناسبی نیست ریسک آن بسیار بالاست و موفقیت های آن بسیار پایین است.  

وزیر امور خارجه گفت: ایران برخلاف کره شمالی به سراغ بمب اتمی نرفت و از ان.پی.تی خارج نشد.

برخی دیگر از اظهارات مهم و قابل توجه جان کری در نشست شورای روابط خارجی آمریکا به شرح ذیل است:

جوانان ایرانی می خواهند بخشی از جهان باشند.

ایرانیها از تهدید خوششان نمی آید.

بمباران فقط می تواند دو تا سه سال در برنامه هسته ای ایران تاخیر بیندازد.

من نمی دانم که پانزده سال دیگر چه اتفاقی می افتد من به الان فکر می کنم و مطمئن هستم که این توافق برای الان خوب است.

ایران از حمایت ما از صدام حسین که علیه ایرانی ها سلاح هسته ای استفاده کرده بودند دلخور است

نظر شما چیست؟

تاکنون ۵ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است.شما هم نظری دارید؟


دولت آمریکا امروز عاجزتر و ناتوان تر از هر روز دیگریست.خود آمریکائیها با هزاران مشکل فلج کننده داخلی روبرو هستند.مثلا جدایی طلبان آمریکا خواهان تجزیه آمریکا هستند واین بحث دمروز و دیروز نیست بلکه سالهاست که گرفتار جدایی طلبی هستند. بدهکاری و وامهای دولت آمریکا یک مشکل بزرگ دیگر هست که اگر مطالعه کنید اطلاعات موثق زیادی در این باره منتشر شده. چالشهای اخلاقی و اجتماعی زیادی مثل افزایش جرم و جنایت وطلاق و بیکاری و رشد روز افزون فساد و انحطاط اخلاقی دست و پای امریکاییها رو بسته و سالهاست که زیر تیغ انتقاد هستند.مردم آمریکاهم هر روز آگاهتر از گذشته میشن و موجی عظیم از بی اعتمادی در جامعه آمریکا راه افتاده.امروز دولت آمریکا دخلش به خرجش نمیخوره و باکسری بودجه شدیدی روبرو هستند. مشکلات خشکسالی و کم آبی در ایالاتی مثل کالیفرنیا، ورشکستگی و کاهش تولید کارخانه های بزرگ، بحرانها و تفرقه های سیاسی داخلی، جزئی کوچک از مشکلات هستند،یک آکادمی علوم سیاسی در روسیه شمارش معکوس برای فروپاشی و تجزیه آمریکا رو چند سالیست که شروع کرده لحظه به لحظه داره به پایان نزدیکتر میشه، امروز آمریکا درهمه جای دنیا که موج بیداری راه افتاده آمر

۱ سال پیش   |   sarmican   |     |  
۱

تو یکی حرف نزن
خدا تو و دارو دستتونو نابود کنه

۱ سال پیش   |   mahdal   |     |  
۰

ایرانی ها دست کم نسبت به شریکان عرب آمریکا بسیار با سوادتر هستند.

۱ سال پیش   |   azadeh1347   |     |  
۱

خیلی وقت بود هیچ کسی تو هیچ صحنه ی بین المللی واقعیت های جامعه ما رو نگفته بود. این جان کری حداقل دو تا کلمه از حرفای دل ملت ما رو تو کنگرشون گفته!!

۱ سال پیش   |   MAGICTURK   |     |  
۳

دوست عزیزم این هم از روی حقه بازی و مکر و حیلشون هست. عزیزم این نوکران و جیره خواران که در نظر اربابان صهیونیستشون به اندازه یک سگ ارزش دارند و مثل سگی هستند که از ته مانده غذای صاحبشون تغذیه میکنن برای تامین امنیت اسرائیل و منافع خودشون توافق میکنن.وگرنه همچنان تمایل به ادامه تحریمها هستن. اینها دراین فکرند که بواسطه برداشتن تحریمها، ایران از موضع خودش درمقابل اسرائیل عقب نشینی کنه،اینها همش برنامه ریزیهای از پیش تعیین شده هست که جزو اسذار بسیار محرمانه آمریکا و متحدانش هست نه از سر دلسوزی و خیرخواهی برای ملت عزیز ایران

۱ سال پیش   |   sarmican   |  
۱