آیت‌الله حسینی‌بوشهری:

حوزه جای بطالت، تنبلی و بی‌حالی نیست

حسيني بوشهري

مدیر حوزه‌های علمیه کشور بر تسلط طلاب و فضلای حوزه علمیه به زبان های خارجی تاکید کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری امروز در آیین افتتاح اولین دوره تابستانی آموزش زبان عربی در مدرسه علمیه امام محمدباقر(ع)قم اظهار کرد: دنیای امروز با گذشته متفاوت است و طلبه امروز باید با زبان های زنده دنیا با ملت ها ارتباط برقرار کند و با آرمانی بلند در جامعه حضور پیدا کند.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به حدیث «عالم یُنتفع بعلمه أفضل من سبعین ألف عابد» از امام محمد باقر (ع) افزود: در این روایت امام(ع) می فرمایند عالمی که از علم خود بهره ببرد، عملش از 70 هزار عابد برتر است.

حسینی بوشهری با طرح این سئوال که چگونه «عالم ینتفع بعلمه» باشیم؟ افزود: برای رسیدن به این مهم باید 5 نکته کلیدی و طلایی را مدنظر و در دستور کار قرار دهیم.

معاون جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد: « از بعد علمی برای جامعه مفید و تاثیرگذار باشیم»، « علاوه بر بعد علمی نسبت به رشد و ارتقای بعد اخلاقی و تربیتی اهتمام جدی داشته باشیم»، « زمان شناس و آگاه به زمان باشیم»، «فرصت‌ها را مغتنم شمرده و از آن عقب نمانیم»، « صرفاً عالم نباشیم و مبلغ نیز باشم» و اگر این نکات را به کار ببندیم بدون تردید مصداق روایت «عالم ینتفع بعلمه» خواهیم بود.

حوزه جای بطالت ، کسالت،‌ تنبلی و بی حالی نیست

مدیر حوزه های علمیه به فلسفه تاسیس حوزه علمیه اشاره کرد و ادامه داد: فلسفه تاسیس حوزه امام صادق علیه السلام پرورش طلابی مهذب، نویسنده، مولف،‌ محقق، پژوهشگر، مبلغ و کسی است که سطح دانش خود را افزایش دهد و این حوزه جای بطالت، کسالت،‌ تنبلی و بی حالی نیست.

حسینی بوشهری تصریح کرد: یکی دیگر از رسالت‌های حوزه‌های علمیه علاوه بر رشد علمی طلاب، اهتمام بر رشد اخلاقی و تربیتی آنان است، این دو در کنار هم بسیار سودمند می‌باشد، به‌طوری که اگر طلبه از بعد علمی رشد کند، ولی از نظر اخلاقی رشد چندانی نداشته باشد و حتی دچار پسرفت اخلاقی نیز شده باشد، بدون تردید در تعامل و مواجه با مردم و عوام دچار مشکل خواهد شد، به‌طوری که افعال او بر صحت احوال او شهادت می‌دهد.

امام جمعه قم در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: طلبه ای که در دوران تحصیل، نه منبری رفته باشد و نه با مردم مواجه شده باشد، این علم آموزی فقط برای خودش خوب است و هیچ سودی برای دیگران ندارد.

عضو خبرگان رهبری تاکید کرد: عالمان دینی در عصر غیبت، جانشینان پیامبران و ائمه اطهار علیهم‌السلام هستند و وقتی کسی چنین جایگاهی دارد باید ساز و کاری مشخص برای این رسالتی که بر عهده دارد تعریف کند.

حسینی بوشهری ادامه داد: طلاب و فضلای حوزه‌های علمیه امروز در شرایط بسیار مطلوبی نسبت به دوران گذشته به‌سر می برند؛ لذا باید تدبیر کنند و ساز و کاری تدارک ببینند تا بتوانند پاسخگوی مردم باشند.

انتهای پیام

کد N894546