حجت‌الاسلام سعیدی در افتتاحیه طرح ولایت:

نیازهای مادی جامعه ۹۵ درصد بودجه کشور را به خود اختصاص داده است

سیاسی

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: ۹۵ درصد بودجه کشور صرف نیازهای مادی جامعه می‌شود و این مدلی غربی است که انسان را تک‌ساحتی می‌بیند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام علی سعیدی، نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیستمین دوره آموزشی مبانی اندیشه اسلامی (طرح ولایت) که عصر امروز در مجتمع پنج آذر سازمان بسیج مستضعفین برگزار شد، با اشاره به چالش هایی که در طول ۳۶ سال از انقلاب اسلامی با آن مواجه بوده ایم، اظهار داشت: در عصر امام(ره) و در دوره زعامت امام خامنه‌ای چالش هایی مثل چالش دولت موقت، مجاهدین خلق، جریان منتظری و مهدی هاشمی با امام(ره) و جریان کارگزاران و دوره اصلاح‌طلبان در ادامه این چالش‌ها را شاهد بوده ایم.

وی با طرح این سوال که ریشه این چالش ها اعتقادی، ساختاری یا رفتاری است، گفت: ریشه این چالش ها بیشتر اعتقادی است و ساختار و رفتار نیز از مسائل اعتقادی نشأت می گیرد.

سعیدی با اشاره به سه محور اصلی این چالش ها ادامه داد: در محور اول اختلاف این است که ملاک مشروعیت قانون و رهبری چیست؟ و اینکه قانون باید از ذات باری تعالی تعیین شود یا اینکه به بشر واگذار شود و منشأ اصلی این است که آیا قانون مقررات نقشه راه و سبک زندگی را باید خالق انسان ارائه کند یا اینکه به مردم واگذار شده است.

نماینده ولی فقیه در سپاه با اشاره به محور دوم اختلاف افزود: محور دوم اختلاف این است که آیا پیامبر(ص) غیر از ابلاغ رسالت خود مأموریت دیگری داشته است یا خیر؟ آیا پیامبر(ص) فقط رسول بوده و یا اینکه اداره امور مردم هم بر عهده ایشان بوده است و در این زمینه باید گفت سه وظیفه ابلاغ پیام، عملیاتی سازی این نسخه و پاسداری و صیانت از حکومت دینی بر دوش پیامبران است.

وی تصریح کرد: کاملا مشخص است که این سه وظیفه بر عهده رهبران الهی است.

سعیدی با اشاره به سومین محور چالش اظهار داشت: سومین محور اختلاف این است که آیا حکومت دینی مسئولیت پاسخگویی به نیازهای مردمی را دارد یا تزکیه و دین‌داری جامعه هم بر عهده رهبران الهی است؟ باید گفت ۹۵ درصد بودجه کشور هم اکنون صرف نیازهای مادی جامعه می شود و این مدلی غربی است که انسان را تک‌ساحتی می بیند.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با طرح این سوال که حکومت دینی در قبال اخلاق و دین‌داری جامعه مسئولیت دارد یا نه، اذعان کرد: در جامعه غرب گفته می شود که اخلاق و دین ارتباطی با حکومت ندارد و در آنجا یک سیستم سکولاریستی حاکم است، اما در اسلام رسالت، ایجاد بستر تعامل انسان است و انسان موجودی تک‌ساحتی نیست.

حجت‌الاسلام سعیدی با بیان اینکه طرح ولایت زیرساخت انسان ها را می سازد، اضافه کرد: طرح ولایت شبهات را برطرف می کند و به محورهای اختلاف توجه می‌کند. در شانزده سال گذشته از طرح ولایت از نمایندگی و موسسه امام(ره) فاصله داشت، اما دو سال است که این موضوع با این موسسه پیوند خورده است.