گروه فارک بار دیگر یک‌جانبه اعلام آتش‌بس کرد

گروه چریک‌های مسلح انقلابی کلمبیا موسوم به فارک به تمامی واحدهای خود اعلام کرد که از امروز (دوشنبه) آتش‌بس را رعایت کنند.

گروه چریک‌های مسلح انقلابی کلمبیا موسوم به فارک به تمامی واحدهای خود اعلام کرد که از امروز (دوشنبه) آتش‌بس را رعایت کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، نیروهای نظامی کلمبیا از 1964 با فارک درگیر هستند اما از 2012 دو طرف مذاکرات صلحی را در کوبا برگزار کرده‌اند که البته بی‌نتیجه مانده است.

فارک در بیانیه‌ای اعلام کرد: این آتش بس از 20 ژوئیه 2015 در روز دوشنبه اجرایی می‌شود و آتش بسی یک طرفه است که توسط سازمان‌های خارجی هم تایید می‌شود.

این گروه همچنین یک سرباز کلمبیایی را که اوایل این ماه به اسارت درآورده بود، در یک اقدام برای نشان دادن حسن نیت خود آزاد کرد.

این ششمین آتش بس یکجانبه فارک محسوب می‌شود. این گروه نخستین بار در نوامبر 2012 و در پی مذاکرات با دولت بوگوتا اعلام آتش بس کرد.

پنجمین آتش بس فارک به دسامبر 2014 و در پی اعلام توقف موقت درگیری‌ها در مارس همان سال باز می‌گردد.

پیشرفت‌ها در مذاکرات صلح میان این گروه چریکی مسلح و دولت بوگوتا در ژوئن 2015 با توافق ایجاد یک کمیسیون حقیقت‌یاب مشترک پیشرفت کرد. وظیفه این کمیسیون جمع آوری شواهد از قربانیان و شاهدان جنگ داخلی کلمبیاست. اما این اختیار را ندارد تا علیه اعضای فارک، نیروهای دولتی و سایر شبه‌نظامیان به اعلام جرم بپردازد.

انتهای پیام

کد N893267