نیویورک تایمز خبر داد: کری در حال گفتگو با ایران و عربستان است

تسنیم نوشت:

توافق هسته ای با ایران در حال تغییر دادن پویایی های سیاسی در خاورمیانه است، وزیر خارجه آمریکا در حال گفتگو با روسها، سعودی‌ها و ایرانیها و دیگران برای یافتن راه‌حلی سیاسی و پایان دادن به جنگ در سوریه است.

روزنامه نیویورک تایمز با اشاره به جمع بندی مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای 1+5 در 23 تیرماه نوشت: علاوه بر اینکه مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شد، توافق هسته‌ای در حال تغییر پویایی‌های سیاسی در خاورمیانه است. توافق تنش شدیدی بین آمریکا و متحدان منطقه ای اش ایجاد کرده است. با این حال می‌تواند فضایی برای رسیدگی موثرتر به موضوعات گسترده تری همچون جنگ در سوریه و یمن فراهم کند.

مدیریت این تحولات دست کم به همان اندازه مذاکرات نیازمند ابتکار عمل و توجه دولت اوباما و شرکایش است. در مقام نظر، تصمیم ایران برای پذیرش محدودیت بر فعالیت های هسته ای خود امکان همکاری در دیگر موضوعات را فراهم کرده است.

در طی مذاکرات، اوباما به درستی بر محدود کردن برنامه هسته ای ایران تمرکز کرد، اکنون که توافق شده است، اوباما بر تشویق ایران برای اقدامات سازنده تر ایران در مسائل منطقه و نیز موضوع حقوق بشر برنامه‌ریزی می‌کند هر چند هیچ تضمینی درباره رفتار ایران در آینده وجود ندارد. در موضوعات تروریسم و موشک های بالستیک تحریم های سازمان ملل برای حفظ فشار بر ایران باقی خواهد ماند. دولت آمریکا باید برای حفظ این فشار هشیار بماند.

با گشایش حاصل شده در موضوع هسته‌ای آزمایش نکردن تمایل ایران برای کار در موضوعات دیگر اشتباه خواهد بود. وزیر‌‌خارجه، جان کری در حال گفتگو با روسها، سعودی‌ها و ایرانیها و دیگران برای یافتن راه‌حلی سیاسی و پایان دادن به جنگ در سوریه است.

ایرانی‌ها و آمریکایی‌ها در حال کار و تشریک مساعی، بدون هماهنگی آشکارا علیه داعش در عراق هستند، دیگر زمینه های بالاقوه همکاری می تواند شامل تضمین کشتی رانی آزاد از تنگه هرمز، حمایت از دولت جدید افغانستان و مبارزه با قاچاق مواد مخدر باشد.

5252

کد N892851