روحانی در گفتگوی تلفنی با رئیس جمهور پاکستان:

مبادلات تجاری سالانه ایران و پاکستان باید از ۵ میلیارد دلار بگذرد

سیاسی

رئیس جمهوری کشورمان، بر افزایش حجم مبادلات تجاری سالانه ایران و پاکستان به بیش از پنج میلیارد دلار تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز در گفتگوی تلفنی رئیس جمهور پاکستان با وی، روابط تهران – اسلام‌آباد را عمیق و بسیار دوستانه دانست و تصریح کرد: ایران از تعمیق و گسترش بیش از پیش روابط دو کشور در همه عرصه ها استقبال می‌کند.

وی با تبریک متقابل عید سعید فطر، به توافق هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ اشاره کرد و گفت: این تفاهم به نفع همسایگان و منطقه خواهد بود و باعث تقویت روابط اقتصادی می‌شود.

رئیس جمهور اظهارداشت: این تفاهم همچنین نشان داد که مشکلات هر چند پیچیده و سخت در روابط بین کشورها را در صورت وجود حسن نیت، می‌توان در پشت میز مذاکره حل و فصل کرد.

روحانی همچنین به ظرفیت های گسترده دو کشور برای گسترش همکاری‌های اقتصادی اشاره کرد و افزود: باید تلاش کنیم حجم مبادلات تجاری دو کشور را به بیش از رقم سالانه پنج میلیارد دلار برسانیم و فضا و شرایط کنونی، امکان تحقق این موضوع را فراهم کرده است.

وی همچنین به اوضاع منطقه ای اشاره کرد و با قدردانی از موضع پاکستان در قبال یمن و تاکید بر ضرورت رایزنی ها میان تهران و اسلام آباد در این عرصه، گفت: ما معتقدیم مشکلات منطقه از جمله یمن، باید از طریق مذاکره حل و فصل شود.

ممنون حسین: توافق هسته ای ایران به نفع کل منطقه است

در این گفتگوی تلفنی، رئیس جمهور پاکستان نیز با تبریک عید سعید فطر به دکتر روحانی، از توافق جامع هسته ای میان ایران و ۱+۵ ابراز خرسندی کرد و اظهار داشت: این توافق قطعا نه تنها به نفع منافع دو کشور بلکه به نفع کل منطقه است.

«ممنون حسین» با تاکید بر ضرورت گسترش همه جانبه روابط تهران و اسلام‌آباد گفت: باید هر چه سریع‌تر رقم مبادلات تجاری دو کشور از پنج میلیارد دلار بگذرد.

وی افزود: این توافق هسته ای به جمهوری اسلامی ایران فرصت می‌دهد که بیش از پیش روند توسعه اقتصادی خود را با سرعت بیشتری طی کند.

رئیس جمهور پاکستان همچنین بر ضرورت استفاده از راه حل های سیاسی برای رفع مشکلات منطقه ای تاکید کرد.