گفت‌وگوی تلفنی رهبران فرانسه، آلمان، روسیه و اوکراین

سیاسی

بر اساس اعلام دفتر ریاست جمهوری فرانسه، رئیس جمهور این کشور و صدراعظم آلمان گفت‌وگویی تلفنی با رهبران روسیه و اوکراین انجام داده و در این گفت‌وگو وضعیت شرق اوکراین را مورد بحث قرار دادند.

بر اساس اعلام دفتر ریاست جمهوری فرانسه، رئیس جمهور این کشور و صدراعظم آلمان گفت‌وگویی تلفنی با رهبران روسیه و اوکراین انجام داده و در این گفت‌وگو وضعیت شرق اوکراین را مورد بحث قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، رهبران چهار کشور آلمان، فرانسه روسیه و اوکراین بر سر بسته اقداماتی که تحت عنوان توافق "مینسک 2" در ماه فوریه گذشته منعقد شد و هدف از آن پایان دادن به تنشهای نظامی در اوکراین بود، توافق کردند.

بر اساس اعلام دفتر ریاست جمهوری فرانسه این رهبران در گفت‌وگویی تلفنی که روز جمعه انجام دادند وضعیت شرق اوکراین را مورد بحث قرار دادند.

پارلمان اوکراین روز پنجشنبه پیش نویس قانونی را به منظور اعطای خودمختاری بیشتر به دو منطقه جدایی طلب در شرق این کشور تصویب کرد.

در بیانیه‌ای که دفتر ریاست جمهوری فرانسه منتشر کرد، عنوان شد: باید این پویایی حفظ شود تا تضمین شود تدابیر توافق مینسک تا پایان سال جاری میلادی به طور کاملا موثر اجرا شوند.

در این بیانیه تاکید شد: این اقدامات سیاسی باید در راستای رعایت سفت و سخت تعهداتی که از سوی همه طرفین در خصوص امنیت اتخاذ شده، باشند.

منابع خبری در کی‌یف اظهار کردند، گفت‌وگویی که فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و پترو پوروشنکو، رئیس جمهور اوکراین انجام دادند برای نخستین بار از 30 آوریل تا کنون انجام شده و بیش از دو ساعت به طول انجامیده و تمرکز آن بر توقف بحران 15 ماهه جدایی طلبی در شرق اوکراین بوده است.

وبسایت رئیس جمهور اوکراین نیز در خصوص این گفت‌وگو عنوان کرد: پترو پوروشنکو تاکید کرد اوکراین بر خلاف طرف مقابل به توافقات آتش بس مینسک پایبند است.

بر اساس اعلام همین وبسایت، پوروشنکو پیام مشابهی نیز به جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در یک تماس تلفنی دیگر داده است.

همچنین کرملین نیز اعلام کرد پوتین نیز در این گفت‌وگو بر شدت بحران انسانی در دو منطقه جدایی طلب شرق اوکراین تاکید کرده و علت این مساله تحریم اقتصادی اعمال شده از سوی کی‌یف علیه دو منطقه لوهانسک و دونتسک دانسته است. پوتین همچنین خواهان مذاکرات مستقیم پوروشنکو با سران این دو جمهوری جدایی طلب شرق اوکراین شد.

انتهای پیام

کد N892067