لندن محدودیت‌های فروش سلاح به رژیم صهیونیستی را لغو کرد

سیاسی

دولت انگلیس تمامی محدویت‌های باقی مانده در فروش سلاح به رژیم صهیونیستی را به دنبال بازنگری یک ساله در 12 مورد مجوز فروش سلاح به این رژیم را لغو کرده است.

دولت انگلیس تمامی محدویت‌های باقی مانده در فروش سلاح به رژیم صهیونیستی را به دنبال بازنگری یک ساله در 12 مورد مجوز فروش سلاح به این رژیم را لغو کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نوشته روزنامه ایندیپندنت، دفتر ساجد جاوید، وزیر بازرگانی انگلیس اعلام کرد که وی اکنون متقاعد شده که مجوزهای فروش اقلام تسلیحاتی شامل قطعات رادارهای نظامی و تانک با معیارهای صادراتی انگلیس که هرگونه فروش تسلیحاتی را در جایی منع می‌کند که «به روشنی خطر» احتمال استفاده از آنها برای نقض جدی حقوق بشر وجود دارد، مطابقت دارد.

دولت ائتلافی انگلیس مجبور شد فروشهای تسلیحاتی خود طی عملیات اسرائیل در غزه در تابستان گذشته را که بیش از 2هزار کشته بر جای گذاشت، مورد بازنگری قرار دهد.

خودداری پی در پی انگلیس از تعلیق 12 مجوز صدور تسلیحات منجر به استعفای بارونس وارسی، وزیر مشاور در امور خارجه انگلیس شد که موضع انگلیس را به لحاظ اخلاقی غیرقابل توجیه خواند.

وزارت بازرگانی، نوآوری و مهارت‌ها (بی آی اس) که سال گذشته بازنگری در فروش تسلیحات به اسرائیل را اعلام کرد، با توجه به نتیجه کار گفت از این به بعد همه صادرات مشمول معیارهای عادی خواهد بود. این وزارت‌خانه همچنین تهدید قبلی خود در مورد تعلیق مجوزهای صادارتی در صورت بروز خصومت‌های جدید بین اسرائیل و سرزمین های اشغالی را پس گرفت.

ایندیپندنت ماه گذشته فاش کرد، انگلیس معاملات تسلیحاتی جدید به اسرائیل به ارزش چهار میلیون پوند را ظرف چند هفته پس از خاتمه جنگ غزه تصویب کرد و اولین مجوز شش روز پس از اعلام آتش بس واگذار شد.

به گفته فعالان اجتماعی، در تحقیق دولت انگلیس دامنه استفاده از تسلیحات انگلیسی در جنگ اخیر و جنگهای قبلی مشخص نشده است. این درحالی است که مقامات انگلیس در دولت‌های مختلف به احتمال استفاده از تسلیحات انگلیس بر ضد مردم غزه در سالهای 2009 و 2014 اذعان کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N891547