پرداخت ۵.۹ میلیون دلار غرامت به خانواده سیاهپوست جان باخته توسط پلیس

سیاسی

دولت محلی شهر نیویورک با پرداخت ۵.۹ میلیون دلار به خانواده اریک گارنر، مرد سیاهپوستی که در جریان دستگیری خشن پلیس درگذشت، موافقت کرده است.

دولت محلی شهر نیویورک با پرداخت ۵.۹ میلیون دلار به خانواده اریک گارنر، مرد سیاهپوستی که در جریان دستگیری خشن پلیس درگذشت، موافقت کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) صحنه آن بازداشت در خیابانهای نیویورک در تصاویر ویدئویی ضبط شد و فریادهای گارنر - "نمی‌توانم نفس بکشم" - به شعار تظاهرکنندگانی که به رفتار خشن پلیس با اقلیت‌های نژادی اعتراض داشتند، بدل شد.

مرگ او یکی از چندین مورد بحث انگیز بود که طی آنها مردان غیرمسلح سیاهپوست به دست افسران سفید پوست پلیس کشته می‌شدند.

اعضای خانواده گارنر در دعوی اولیه خود علیه دولت محلی نیویورک خواستار غرامتی ۷۵ میلیون دلاری شده بود.

به گزارش بی.بی.‌سی در روز ۱۷ ژوئیه ۲۰۱۴ ماموران پلیس گارنر را بیرون یک فروشگاه در استاتن آیلند، به خاطر فروش سیگار نخی بدون دریافت مالیات متوقف کردند.

پس از آنکه گارنر با پلیس به جر و بحث پرداخت و در برابر تلاش آنها برای دستبند زدن به او مقاومت کرد، یک مامور به نام دانیل پانتالئو آرنجش را روی گلوی گارنر که روی زمین افتاده بود، گذاشت. گارنر که آسم داشت بعدا در یک بیمارستان محلی درگذشت.

پرداخت غرامت ۵.۹ میلیون دلاری به خانواده گارنر را اسکات استرینگر، بازرس حسابداری شهر اعلام کرد.

اداره پزشکی قانونی شهر نیویورک نتیجه گیری کرد که مرگ گارنر قتل ناشی از "فشار بر سینه... در جریان مهار او توسط پلیس" بوده است.

یک هیات منصفه در ماه دسامبر گذشته تصمیم گرفت که افسر مسئول متهم و محاکمه نشود که باعث اعتراضات خیابانی برای چند هفته شد.

خانواده گارنر همچنان برای طرح اتهام توسط دولت فدرال علیه پلیس تلاش می‌کند.

انتهای پیام

کد N888635