مرگ یک راهب برجسته تبت در زندان چین

یکی از راهبان تبتی که از زندانیان سیاسی سرشناس چین محسوب می‌شود، در زندان در گذشت و همین امر موجب افزایش نارضایتی‌ تبتی‌ها از دولت چین خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، آمریکا، اتحادیه اروپا و گروه‌های حقوق بشری خواستار آزادی "تنزین دلک" 65 ساله شده بودند اما وی روز یکشنبه در زندانی واقع در شهر چنگدو در جنوب غربی چین درگذشت. تنزین دلک در حال گذراندن حبس 20 ساله خود به اتهام "جرائم تروریستی و تحریک جدایی طلبی" بود.

به گفته یکی از بستگان وی، علت مرگ هنوز مشخص نیست و مقام‌های زندان خواهر تنزیک را از مرگ وی مطلع کرده‌اند اما جزئیاتی از علت آن را شرح نداده‌اند.

مقام‌های زندان مذکور نیز پاسخی به سوالات خبرنگاران در این رابطه ندادند. رئیس گروه حقوق بشری "دانشجویان تبت آزاد "که برای آزادی تنزین دلک تلاش می‌کرد گفت: تنزین یک انسان عادی نبود او یکی از رهبران مورد ستایش بود. مرگ او همه ما را شوکه کرد.

چین از 1950 و زمانی که سربازان آزاد "به صورت صلح آمیز" تبت را "آزاد" کردند، بر‌ آنجا تسلط دارد. دالایی لاما، رهبر معنوی بوداییان تبت در 1959 و پس از تلاش ناموفق علیه سرنگونی حکومت چین به هند گریخت. چین واکنش‌های شدیدی به هرگونه اعتراضات ضد دولتی در این منطقه نشان می‌دهد و دالایی لاما را محکوم می‌کند. چین، دالایی لاما را "گرگی در لباس بره" می‌داند که می‌خواهد از روش‌های خشونت آمیز برای تاسیس تبت مستقل استفاده می‌کند.

انتهای پیام

کد N887821