بازداشت 45 خارجی در ترکیه به اتهام تلاش برای پیوستن به داعش

نیروهای امنیتی ترکیه در سه روز گذشته 45 تبعه خارجی را که قصد رفتن به سوریه برای پیوستن به داعش داشتند در جنوب شرق این کشور دستگیر کردند.

نیروهای امنیتی ترکیه در سه روز گذشته 45 تبعه خارجی را که قصد رفتن به سوریه برای پیوستن به داعش داشتند در جنوب شرق این کشور دستگیر کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، در صورتی که این مساله تایید شود، این بازداشت‌ها به نوعی اعمال فشار بیشتر مقام‌های ترکیه به داعش پس از دستگیری 21 عضو مظنون تروریست‌های داعش در استانبول و مناطق دیگر این کشور در روز جمعه محسوب می‌شود.

غازی آنتپ در جنوب شرق ترکیه مدت‌هاست که به منطقه‌ای برای به خدمت گرفتن نیرو توسط داعش تبدل شده و افرادی که پس از ورود به استانبول به این شهر می‌روند توسط داعش به خدمت گرفته می‌شوند. این افراد پس از آن یک مسافرت کوتاه غیرقانونی به سوریه دارند تا به داعش بپیوندند.

روز یکشنبه 25 تبعه خارجی که اکثراً شهروند تاجیکستان بودند، در یک ایستگاه اتوبوس در غازی آنتپ دستگیر شدند. همچنین واحدهای پلیس به شدت از روز جمعه در این ایستگاه اتوبوس فعال هستند و تاکنون 45 تن را که می‌خواستند از مرز بگذرند و به سوریه بروند تا به داعش بپیوندند، دستگیر کرده‌اند. بسیاری از این افراد حتی خانواده‌های خودشان را همراه آورده بودند.

دولت‌های غربی بارها ترکیه را به عدم انجام اقدام مناسب برای متوقف کردن ورود خیل عظیم شبه‌نظامیان به مرزهایش و ورود به سوریه متهم می‌کنند. اما دولت آنکارا به شدت این اتهامات را رد کرده و می‌گوید تمام تلاش خود را به کار برده تا امنیت را در مرز 911 کیلومتری‌اش با سوریه برقرار سازد و در عوض، غربی‌ها را به عدم حمایت از 1.8 میلیون آواره سوری که در ترکیه ساکن شده‌اند، متهم می‌کند.

مقام‌های دولت ترکیه همچنین تعدادی از شبه‌نظامیان مظنون را در ماه‌های اخیر دستگیر کرده است و جدیدترین دستگیری‌ها پس از سفر دو روزه هیات ویژه آمریکایی صورت گرفت که در این سفر دولت آنکارا قول داد تا برای مقابله با داعش در سوریه همکاری بیشتری داشته باشد.

انتهای پیام

کد N887357