بیانیه کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران به‌مناسبت روز قدس

حقوق بشر,روز قدس

کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران به مناسبت روز جهانی قدس بیانیه‌ای را صادر کرد.

کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران به مناسبت روز جهانی قدس بیانیه‌ای را صادر کرد.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، متن این بیانیه به شرح زیر است:

«بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

کم‌وبیش همه فرهنگ‌ها حمایت از مظلوم و ستمدیده را امری قابل تحسین و وجدانی می‌دانند و به شکل های مختلف آموزه هایی در این زمینه دارند. در اندیشه اسلامی این مهم بسیار مورد تاکید قرار گرفته است، چنانچه پیامبر اسلام فرموده اند که اگر مسلمانی روزی را آغاز کند، بی آنکه به یاری مستمندان و فریاد قربانیان نقض حقوق انسانی برخیزد، اصولاً مسلمان محسوب نمی شود. امام علی (ع) نیز به صراحت تاکید دارند که انسان باید همواره یاور ستمدیدگان و دشمن ظالمان باشد.

این الزامات دینی در قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز متبلور شده و امروزه به عنوان قواعد حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران قلمداد می شوند. اصل یکصد و پنجاه و چهارم قانون اساسی مقرر می‌دارد: «جمهوری اسلامی ایران سعادت انسان در کل جامعه بشری را آرمان خود می‌داند و استقلال و آزادی و حکومت حق و عدل را حق همه مردم جهان می شناسد؛ بنابراین در عین خودداری کامل از هرگونه دخالت در امور داخلی ملت‌های دیگر از مبارزه حق طلبانه مستضعفین در برابر مستکبرین در هر نقطه از جهان حمایت می‌کند.»

سرزمین های اشغالی فلسطین یکی از مهم ترین و برجسته ترین مصادیق وقوع ظلم و جنایت علیه انسانها پس از جنگ جهانی دوم است. قریب به 7 دهه از شکل گیری رژیمی نامشروع و ظالم در سرزمین فلسطین می گذرد. در خلال تمام این سال‌ها جهانیان شاهد انواع جنایات، بیرحمی ها و تروریسم سازمان یافته صهیونیستی بوده‌اند. در قبال این مصداق مجسم بی عدالتی و ظلم، متاسفانه جامعه بین المللی به جهت ساختار حقوقی و سیاسی ناعادلانه حاکم بر آن نتوانسته واکنشی موثر اتخاذ کند و مانع استمرار جنایات شود. قدرت‌های بزرگ سیاسی جهان به ویژه ایالات متحده آمریکا طی چند دهه اخیر به شکل های مختلف حامی جنایتکاران صهیونیستی بوده اند و هیچگاه به حقوق انسانی مردم مظلوم فلسطین اهمیت نداده اند. همین واقعیت تلخ موجب شده تا جهانیان آشکارا ببینند که چگونه قدرت‌های مدعی تمدن و فرهنگ و صنعت با مفاهیم ارزشی مانند حقوق بشر به شکل ابزاری، دوگانه و سیاسی برخورد می کنند.

برخلاف عملکرد قدرت‌های سیاسی عالم، ملت حق جوی ایران از بدو انقلاب اسلامی علیرغم همه مشکلات و تنگناهای تحمیلی داخلی و خارجی، در چارچوب اعتقادات دینی و ملی خود و منطبق با چارچوبه حقوقی قانون اساسی دفاع از ستمدیدگان عالم به ویژه مردم فلسطین را سرلوحه خود قرار داده است و به شکل های مختلف ظالمان صهیونیستی را رسوا کرده یا به تسلیم در مقابل جریان مقاومت واداشته است.

روز قدس یکی از مصادیق ابتکارات معمار کبیر انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) و مردم ایران برای حمایت از ملت مظلوم فلسطین است. خوشبختانه این ابتکار امروزه به نماد حق‌جویی و عدالت خواهی در سراسر جهان تبدیل شده است. امسال روز قدس در حالی برگزار می شود که منطقه و جهان در رابطه با جنایتکاران صهیونیستی با تحولات مهمی مواجه شده است، از جمله تحولات جهانی جدید، گزارش و قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل است که صراحتا جنایات ارتکابی صهیونیست‌ها در غزه را مورد تائید قرار داده و بر ضرورت اجرای عدالت در مورد جنایتکاران تاکید کرده است.

از دیگر تحولات مهم حقوقی این است که طی ماه‌های اخیر فلسطین به عضویت دیوان کیفری بین‌المللی درآمد و همین امر موجب شد تا از حیث حقوقی این نهاد بین المللی بتواند وارد رسیدگی به جنایات صهیونیست‌ها شود. اگرچه این نهاد به جهت محدودیت در اساسنامه خود نمی تواند به جنایات چند دهه گذشته صهیونیستها ورود کرده و رسیدگی کند اما اگر به طور جدی جنایات سال‌های اخیر رژیم صهیونیستی را رسیدگی کند نیز جنبه بازدارنده موثری خواهد داشت تا جنایتکاران در آینده جرات نکنند به اقدامات غیرانسانی خود ادامه دهند. این تحولات نشان می دهد که در سطح جهانی روز به روز فضا برای ظالمان صهیونیستی تنگ تر شده و می شود و این امید تقویت شده است که در آینده شاهد محاکمه و اجرای عدالت در مورد یکایک ستمگران صهیونیستی باشیم.

امسال روز قدس در حالی فرا رسیده که با دسیسه آمریکا و برخی متحدان منطقه ای آمریکا به ویژه رژیم صهیونیستی، گروههای تروریستی در سطح منطقه خاورمیانه فعال تر شده اند و علاوه بر استمرار جنایات در سوریه، امنیت عراق و افغانستان و حتی اخیرا کویت را نیز هدف قرار داده اند. خاندان آل سعود نیز بیش از صد روز است با همراهی صهیونیست ها و آمریکا ملت یمن را مورد بمباران شبانه روزی قرار می دهند تا معلوم شود که منطق صهیونیست ها حتی می تواند در پوشش مدعیان مسلمانی جلوه گر شود. مشابه همین منطق ظالمانه را در بحرین شاهدیم که اکثریت مردم این کشور هم چنان تحت انواع فشارها و سرکوب ها بسر می برند. مجموعه تحولات یاد شده ایجاب می کند که همه فعالان حقوق انسانی، صلح طلبان و آزادگان در سراسر عالم روز قدس که سمبل همبستگی جهانی برای حمایت از ملت مظلوم فلسطین است را فرصت مناسبی ببینند تا بار دیگر همه با هم عدالت خواهی را فریاد زنیم و بار دیگر از ظلم و جنایات غیرانسانی در هر نقطه جهان به ویژه سرزمین های اشغالی فلسطین و یمن بیزاری بجوییم و به جنبش جهانی اجرای عدالت علیه جنایتکاران کمک کنیم.

امید است فریادهای ملل مختلف در حمایت از ملت مظلوم فلسطین و سایر ستمدیدگان بزودی ببار نشیند و رهایی ستمدیدگان و تحقق کامل حق تعیین سرنوشت ملت فلسطین و سایر مظلومان عالم از جمله ملت یمن را شاهد باشیم.

انتهای پیام

کد N882147