زور، تنها راه کنار گذاشتن رییس جمهوری بروندی

آفريقا

یکی از ژنرال‌های کودتای ناموفق ماه مه 2015 بروندی تهدید کرده که وی و سایرین به مقاومت مسلحانه خود ادامه خواهند داد تا رییس جمهوری را مجبور به استعفا و کناره گیری کنند.

یکی از ژنرال‌های کودتای ناموفق ماه مه 2015 بروندی تهدید کرده که وی و سایرین به مقاومت مسلحانه خود ادامه خواهند داد تا رییس جمهوری را مجبور به استعفا و کناره گیری کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این صحبت‌ها در حالی مطرح شده که پیر انکرونزیزا، رییس جمهوری بروندی درخواستهای اپوزیسیون و بین‌المللی را برای کنار گذاشتن تمایلش در به دست گرفتن قدرت برای سومین بار رد کرده است.

ژنرال لئونارد انگنداکومانا، معاون رهبر کودتای ناموفق مه سال جاری میلادی رییس جمهوری را به سوق دادن بروندی به جنگ داخلی دیگری متهم کرد؛ هشداری که می‌تواند زنگ خطری برای منطقه‌ای باشد که تاریخچه‌ای از درگیری‌های قومی در آن موج می‌زند.

وی با اعلام اینکه رهبری کودتای ناموفق بروندی هنوز در کشور است، گفت: گام بعدی سازمان دهی مقاومتی پایدار است تا اینکه انکرونزیزا از قدرت کناره گیری کند. چون تنها زور و اجبار است که او را مجبور می‌کند چنین کاری انجام دهد.

دولت بروندی اعلام کرده که هرگونه اقدام از سوی کودتاچیان را با زور و سلاح پاسخ می‌دهد.

سخنگوی رییس جمهوری بروندی گفت: هرکس که امنیت کشور را برهم بزند و تهدید کند،‌ خواه در داخل و خواه در خارج، با نیروی نظامی کامل ما مواجه می‌شود.

مخالفان می‌گویند تمایل انکرونزیزا برای به دست گرفتن قدرت برای سومین بار نقض کننده محدودیت دو دوره‌ای ریاست جمهوری اعمال شده در قانون اساسی کشور است و باعث برهم زدن صلح و ثباتی می‌شود که از پایان جنگ داخلی در 2005 کشور شاهد آن است.

رییس جمهوری بروندی می‌گوید دادگاهی در کشور به وی اجازه داده تا برای انتخابات 15 ژوئیه سال جاری میلادی نامزد شود.

معاون رهبر کودتای ناموفق مه سال جاری میلادی ادامه داد: دولت بروندی می‌خواهد کشور را وارد جنگ داخلی دیگری کند. آنها می‌خواهند این جنگ داخلی را با نقض قانون اساسی و توافق صلح به وجود بیاورند.

انتهای پیام

کد N881575