انهدام گروهک تروریستی در تونس/ عامل حمله سوسه یک رقاص بود

سیاسی

وزیر کشور تونس از انهدام یک گروهک ترورستی بسیار خطرناک در این کشور خبر داد. نخست‌وزیر نیز در مصاحبه‌ای جزئیات تازه‌ای را درباره عامل حمله تروریستی سوسه بیان کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حبیب الصید، نخست وزیر تونس در گفت‌وگو با روزنامه فرانسوی زبان "لاپرس" درباره عامل حادثه تررویستی شهر سوسه گفت: سیف الدین الرزقی (23 ساله) عضو یک باشگاه رقص بود او با منطقه توریستی سوسه آشنایی کامل داشت چون بارها در این منطقه اجرا داشته است.

الصید افزود: براساس تحقیقات اولیه، سیف الدین پنهانی به لیبی سفر کرده بود و به نظر می‌رسد وی اواخر سال 2014 در اردوگاهی در منطقه صبراته واقع در غرب لیبی، تحت آموزش قرار گرفته است.

نخست وزیر تونس در ادامه گفت: مسئولان تونس پس از حمله تروریستی به دفتر مجله شارلی ابدو فرانسه تاکنون بیش از هزار تروریست دستگیر کرده‌اند و 7000 حمله تروریستی خنثی شده که این خود مانع از بروز فجایع بزرگی شده است.

الصید گفت: ما در حال حاضر بر روی روش‌های دور کردن افراطی گری‌ از جوانانی که از سوریه باز می‌گردند، کار می‌کنیم فرانسه نیز مثل ما با همین مشکل مواجه است ما هر دو در زمینه باز پروری این جوانان افراطی تلاش می‌کنیم.

عامل حمله تروریستی سوسه از اهالی محله‌ای در شهر قعفور در استان سلیانه (واقع در شمال غرب تونس) بود. وی دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه قیروان بود. مقامات تونسی می‌گویند رزقی هیچ گونه سابقه‌ای نداشته و به عنوان یک رقاص شناخته می‌شد.

راضیه مناعی (49 ساله)، مادر رزقی در گفت‌وگو با روزنامه ساندی تایمز انگلیس اظهار داشت که پسرش قربانی کسانی شده که به وی مواد مخدر داده و مغز او را برای انجام این اقدام شتشو دادند.

المناعی افزود: من فکر می‌کنم کسی پسرم را برای این کار تحت فشار گذاشته بود و پسرم مانند بقیه قربانیان این حادثه خود یک قربانی است.

وی ادامه داد: پسر من عاشق موسیقی،‌ رقص و فوتبال بود. وی را معتاد کرده و با شست و شوی مغزی او را به انجام این کار ترغیب کرده‌اند من می‌خواهم این افراد شناسایی و دستگیر شوند.

همزمان محمد ناجم الفرسلی، وزیر کشور تونس اعلام کرد یگان‌های امنیتی این کشور موفق به شناسایی و انهدام یک گروه تروریستی خطرناک شدند.

الفرسلی افزود: یگان‌های امنیتی در این عملیات یکی از خطرناک‌ترین اعضای این گروهک‌ را که "المغیر" خوانده می‌شود، در منطقه بن قردان استان مدنین دستگیر کردند.

وزیر کشور تونس تاکید کرد: این فرد مسئول آوردن تروریست‌ها به داخل کشور، تهیه سلاح برای آنان و اعزام جوانان به سوریه بود. در عملیات بازداشت المغیر، چند دستگاه خودروی مورد استفاده این گروهک نیز مصادره شد.

انتهای پیام

کد N880902