پکن درباره افزایش احساسات ضد چینی در ترکیه هشدار داد

سیاسی

چین به اتباع خود هشدار داد تا در صورت سفر به ترکیه جوانب احتیاط را رعایت کنند و تا جایی که ممکن است به محل اعتراضات مردمی نزدیک نشوند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، وب سایت وزارت امور خارجه چین با انتشار پیامی به اتباعی که قصد سفر به ترکیه را دارند در خصوص افزایش احساسات ضد چینی هشدار داد.

در همین راستا، پکن مدعی شد که طی روزهای گذشته تعدادی از توریست های چینی مورد تهاجم و آزار ترک های معترض قرار گرفته اند.

رابطه پکن – آنکارا اخیرا به واسطه اختلاف بر سر حقوق اقلیت مسلمان اویغور که در غرب چین ساکن هستند دستخوش تنش شده است.

مردم ترکیه به دلیل قرابت تاریخی و فرهنگی که با اویغورهای ترک زبان دارند نسبت به آنها از حساسیت بیشتری برخوردار هستند و چین را متهم به نادیده گرفتن حقوق آنها نظیر انجام مراسم مذهبی در ماه مبارک رمضان می کنند – اتهامی که دولت پکن حاضر به پذیرفتن آن نیست.

ناگفته نماند که ترویج احساسات ضد چینی که بعضا با برگزاری تجمعات اعتراض آمیز برگزار می شود از حمایت آنکارا برخوردار است. وزارت امور خارجه ترکیه در روز جمعه اعلام کرد که درهای کشور را به روی مهاجرین اویغور باز خواهد کرد – اقدامی که سطح تنش میان دو کشور را بالا می برد.

روزنامه «حریت» چاپ ترکیه هفته گذشته از حمله به یک رستوران چینی در شهر توریستی استانبول خبر داد. روز یکشنبه نیز، استانبول شاهد حضور صدها معترضی بود که در برابر کنسولگری چین تجمع کردند.