مرتضی حیدری در گفت‌وگو با ایسنا:

رسانه‌ها در پرونده هسته‌ای مردم را اُوردوز کرده‌اند

رسانه

مجری و کارشناس برنامه‌های سیاسی تلویزیون معتقد است: رسانه‌ها مردم را از جهت اطلاع‌رسانی در پرونده هسته‌ای اُوردوز کرده‌اند و این خوب نیست. یک آفت بزرگ کردن این مسأله این است که به طور طبیعی همه مردم احساس می‌کنند این موضوع، مسأله درجه اول کشور است و از موضوعات دیگر غافل می‌شوند. مردم نگران می‌شوند و فکر می‌کنند اگر این موضوع حل نشود دنیا به آخر می‌رسد و این به هیچ عنوان برای ما خوب نیست.

مرتضی حیدری در عین حال یادآور شد: اطلاع‌رسانی درباره‌ی پرونده‌ی هسته‌ای و مذاکرات، کاملا جنسی متفاوت از هر گونه سوژه‌ی رسانه‌ای دارد که در کشور ما پیگیری می‌شود و دارای درجه بالایی از اهمیت و حساسیت است. به دلیل اینکه این موضوع هم با امنیت ملی و هم با منافع ما گره خورده است.

مرتضی حیدری - کارشناس و مجری برنامه‌های سیاسی تلویزیون - در گفت‌وگو با خبرنگار بخش رسانه ایسنا، در پاسخ به اینکه دپیلماسی رسانه‌ای مذاکرات هسته‌ای چگونه باید باشد؟ گفت: اطلاع‌رسانی در پرونده مذاکرات هسته‌ای بسیار حساس است، بنابراین رسانه‌ها باید به چند نکته توجه کنند. اینکه امنیت ملی و منافع ملی بر هر چیزی ارحج است، ما باید به آنچه که از طرف مقامات رسمی درگیر در پرونده اعلام می‌شود از شخص رئیس جمهور گرفته تا تیم هسته‌ای و همه کسانی که سمت رسمی در پرونده دارند اعتماد کامل و صد درصد داشته باشیم و در مقابل اظهارات طرف مقابل را عینا نقل کنیم اما صد در صد تأیید نباشد. متأسفانه در فضای رسانه‌ای ما حالتی شکل گرفته که ما حرف‌های مقامات رسمی‌مان را به دیده تردید نگاه می‌کنیم ولی هر آنچه که مقامات غربی یا طرفین 1+5 عنوان می‌کنند را به عنوان فرض مسلم می‌گیریم و آن‌ها را در مقابل مقامات رسمی‌مان قرار می‌دهیم. ولی سیاست درست این است که ما در مقام نقل قول و انتقال باید عینا نقل قول کنیم اما در مقام تحلیل و تفسیر باید اعتمادمان به مقامات خودمان صد درصد باشد و نگاه‌مان به طرف مقابل نگاه هوشمندانه‌تر باشد. موضوع دیگر این است که در مذاکرات سری چیزهایی است که نه تنها مذاکرات 1+5 بلکه در هر مذاکره دیگری جلسه مذاکره از یک حساسیت ویژه‌ای برخوردار است. شما حتی وقتی می‌خواهی آپارتمانی را معامله کنی، جلسه مذاکره‌اش بسیار حساس است. در مذاکرات هسته‌ای نیز نباید برگ‌های طرفین رو شود، اگر رو شود قدرت چانه‌زنی‌شان پایین می‌آید. چه خریدار و چه فروشنده. این‌ها جزو اصول و متون مذاکره هستند.

وی تأکید کرد: در هر مذاکره‌ای طرفین یک برگ‌هایی و به قول معروف یک نگرانی‌هایی دارند که آن‌ها را از طرف مقابل پنهان می‌کنند. وقتی شما مذاکره‌کنندگان را به چالش بکشید و تحت فشار قرار دهید برای اینکه خودشان را راحت ‌کنند و قدری از بار فشار خودشان را کم کنند مجبور می‌شوند چیزهایی را رو کنند که طرف مقابل از آن‌ها سوءاستفاده کند، بنابراین ما به هیچ عنوان نه از جهت ملی و نه از جهت امنیتی حق نداریم تیم مذاکره‌کننده را در شرایطی قرار دهیم که مسائلی را مطرح کنند که حریم مذاکرات و امنیت ملی را به خطر بیندازد. اما در عین حال نباید از این طرف بام هم بیفتیم و به تشویق تیم مذاکره‌کننده بپردازیم. نگرانی‌ها و ملاحظات را باید مطرح کنیم. هر گونه اتفاقات رسمی کشورمان را عینا بدون پس و پیش منتقل کنیم. حرف مقامات مقابل را هم عینا باید منتقل کنیم اما در تحلیل‌ها و تفسیرها به مقامات خودمان به دیده صد درصد اعتماد و به مقامات مقابل به دیده تردید نگاه کنیم. چون در دشمنی آن‌ها با ما کسی تردیدی ندارد.

وی با اشاره به اهمیت لزوم تعامل تیم مذاکره‌کننده کشورمان با رسانه‌های خودمان برای موفقیت در نتیجه مذاکرات نیز اظهار کرد: به نظر من لازم نیست مقامات هسته‌ای و تیم مذاکره کننده همگی مصاحبه‌ کنند. باید یک نفر را مشخص کنند که آن یک نفر این وظیفه را بر عهده بگیرد به جز شخص وزیر خارجه که موقعیتش ایجاب می‌کند که در این باره صحبت کند. صحبت‌ها هم باید کوتاه باشد و اصلا لازم نیست تیتر یک همه رسانه‌های ما و روزنامه‌ها موضوع هسته‌ای باشد. یک موضوعی است که در جریان است. اگر نکات جدیدی مطرح شد اطلاع‌رسانی می‌شود و اگر نه در حد خودش به آن پرداخته می‌شود.

مرتضی حیدری در پایان گفت‌وگوی خود با ایسنا گفت: به هر حال اصل اساسی در پرونده‌ی مذاکرات هسته‌ای ایران منافع ملی و امنیت ملی است. همه ما صرف نظر از آنکه چه گرایش سیاسی داریم و به کدام جناح علاقه‌مندیم، اگر منافع ملی و امنیت ملی را لحاظ نکنیم باید پاسخ دهیم. به نظرم باید حرفه‌ای کار کنیم. معنای این نکته این نیست که رسانه‌ها به پرونده مذاکرات نپردازند، حتما باید بپردازیم اما با دو قید اساسی، یک به اندازه بپردازیم و دو حرفه‌ای بپردازیم.

انتهای پیام

کد N880310