افزایش حمایت از عضویت ایران در سازمان شانگهای

سیاسی

رئیس جمهور قرقیزستان در رابطه با الحاق ایران، هند و پاکستان به این سازمان، اظهار داشته است همه کشورهای ناظر این سازمان بعد از طی مراحل و مقررات این سازمان، می‌توانند به عضویت کامل آن نیز وارد شوند.

خبرگزاری مهر ـ گروه بین الملل: حمایت کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای از عضویت ایران در این سازمان افزایش یافته است.

در تازه ترین این موارد «الماس‌بیک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان در مصاحبه‌ای با خبرگزاری «ریانووستی» اظهار داشت: ایران در نشست رؤسای جمهور کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای که از تاریخ ۱۷ تا ۱۹ تیرماه ۱۳۹۴ در شهر «اوفا» روسیه برگزار می‌‌شود، شرکت می‌کند.

وی ضمن لازم شمردن تأسیس بانک مخصوصی برای سازمان مذکور، برنامه‌ همکاری بلندمدت اعضاء در زمینه اقتصادی و تجاری را پیشنهاد کرد.

رئیس جمهور قرقیزستان با اشاره به حمایت کشورش از استراتژی توسعه سازمان همکاری‌های شانگهای، در رابطه با الحاق ۳ کشور ایران، هند و پاکستان به این سازمان، اظهار داشته است همه کشورهای ناظر این سازمان بعد از طی مراحل و مقررات این سازمان، می‌توانند به عضویت کامل آن نیز وارد شوند.

سازمان همکاری‌های شانگهای سازمانی میان‌دولتی است که برای همکاری‌های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده‌است. این سازمان در سال ۲۰۰۱ توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه‌گذاری شد.