گروه اعزامی مهر به وین/۹۴

آمانو:توافق در دسترس است/تا پایان ۲۰۱۵ گزارش PMD را ارائه می دهیم

سیاسی

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: تا انتهای سال جاری(۲۰۱۵) می توانیم گزارشی را در خصوص راستی آزمایی ابعاد نظامی احتمالی‎ منتشر کنیم که یک ارزیابی درباره ابعاد احتمالی نظامی ایران ارایه کند‎.

به گزارش گروه اعزامی مهر به مذاکرات هسته ای وین، آمانو در بدو ورود به هتل کوبورگ وین در جمع خبرنگاران با بیان اینکه آژانس درگیر در موضوع هسته‌ای ایران است، گفت: من پنجشنبه در تهران بودم و با روحانی و شمخانی دیدار کردم.

وی تاکید کرد: توافق در دسترس است.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه داد: ما به پیشرفتهایی در مسیر رو به جلو دست یافتیم.

آمانو در پاسخ به این سوال که آیا ایران اجازه داده است به مکان هایی که قبلا مجاز نبودید دسترسی داشته باشید، گفت: همانطور که گفتم حرکتمان رو به جلو و همراه با پیشرفت بود ولی نمی توانم وارد جزییات شوم. 

وی در ادامه با بیان اینکه تعامل آژانس با ایران و ۱+۵ افزایش یافته،‎ افزود: ما تا انتهای سال جاری (۲۰۱۵) می توانیم گزارشی را در خصوص راستی آزمایی ابعاد نظامی احتمالی‎ منتشر کنیم که یک ارزیابی درباره ابعاد احتمالی نظامی ایران ارایه کند‎.

آمانو در خصوص همکاری با ایران در سایر موضوعات هم گفت: اگر توافق حاصل شود آژانس آمادگی دارد تا برای اجرای موضوعات همکاری کند.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته نیز چندین بار به کوبورگ آمد و با وزرای خارجه کشورهای مختلف چند دور گفتگو کرد. 

پیش از این عنوان شده بود که آمانو در راستای حل موضوع مطالعات ادعایی و همچنین راستی آزمایی تعهدات آژانس به تهران سفر کرده است. بسیاری در ایران به آژانس بی اعتماد بوده و اخذ تعهدات لازم از این نهاد بین المللی برای انجام درست و بی حاشیه وظایف محوله اش را ضروری می دانند.