موضع رئیس مجلس لبنان به روند مذاکرات هسته‌ای

ایرنا نوشت:

 نبیه بری رییس مجلس لبنان گفت: معتقدم نشانه ها و تحولات بر پیشرفت مذاکرات هسته ای بین جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 به سوی توافق نهایی دلالت دارند و از نخستین ثمرات آن حل بحران یمن و مشکلات لبنان است.

روزنامه لبنانی الدیار در شماره روز شنبه خود به نقل از اشخاصی که با نبیه بری دیدار کرده اند، افزود: توافق هسته ای مهم و موثر بین ایران و گروه 1+5 بر همه منطقه از جمله لبنان تاثیرات مثبتی دارد.

وی خاطرنشان کرد : به اعتقاد من دومین گام بعداز توافق هسته ای، شروع تماس ها و ارتباطات بین تهران و ریاض برای شفاف سازی و بهبود روابط ایران و عربستان است و نتیجه آن پیامدهای مثبت بر تحولات منطقه از جمله لبنان خواهد بود.

رییس مجلس لبنان تصریح کرد: بارها به علی عواض عسیری سفیر سعودی در بیروت گفته ام که جنگ علیه یمن برای طرفی سود ندارد و تنها راه حل بحران راهکار سیاسی است.

نبیه بری اظهارداشت که حل بحران سوریه نیز منوط به گفت وگوی بین طرف های سوری است و به طور قطع یک طرف این گفت گو نظام سوریه می باشد.

وی گفت: مشکل جبهه مخالفان سوری این است که گروه های تروریستی تکفیری داعش و جبهه النصره نیروی تاثیر گذار بر آنها هستند و این دو گروه اصلا درصدد حل بحران نیستند و فقط به کشتار و تجزیه می اندیشند.

رییس مجلس لبنان باقی مخالفان سوری را « دکور» خواند و گفت که آنها هیچ تاثیری میدانی ندارند.

نبیه بری خطر تحولات در عراق را کمتر از سوریه ندانست وخاطرنشان کرد که حل مشکلات درعراق به پیروزی دولت این کشور در جنگ علیه تروریسم به ویژه داعش بستگی دارد.

وی همچنین تاکید کرد که لبنانی ها برای درامان ماندن از پیامدهای تحولات در منطقه باید برای تقویت امنیت و ثبات لبنان و فعال کردن موسسات قانونی مانند دولت و مجلس و انتخاب رییس جمهوری اقدام کنند.

رییس مجلس لبنان تصریح کرد: با وجود امنیت نسبی در لبنان اما تحولات در منطقه منبع نگرانی همیشگی است به ویژه اینکه بحران های امنیتی در منطقه رو به گسترش می باشد.

وی با ابراز خرسندی ازگفت وگوهای بین حزب الله و حزب جریان المستقبل گفت که این گفت وگوها تاکنون سهمی زیاد در حمایت از امنیت و ثبات لبنان و رویارویی با موج فتنه داشته است.

نبیه بری افزود: ارتش لبنان هم در نبرد با تروریسم تکفیری نقشی بزرگ برعهده گرفته است.

رییس مجلس لبنان اظهارداشت: اوضاع سیاسی لبنان امروز به خوبی وضعیت امنیتی نیست و ما به سوی بحران های شدیدتر سیاسی در حال حرکت هستیم که نتیجه آن ادامه تعطیلی دولت و مجلس و انتخاب نشدن رییس جمهوری است.

52261

کد N878055