/تحلیل/

بازی روسیه و آمریکا، شطرنج یا پوکر؟

سیاسی

"ولادیمیر پوتین در حال آزمودن ابتکار عمل‌های جنگ سردی جدید خود علیه آمریکا و غرب است و آمریکا نیز گاهی هوشمندانه پاسخ روسیه را می‌دهد اما ماهیت رویکرد طرفین به حدی متفاوت است که آمریکا به زعم خود با روسیه در حال بازی پوکر است در حالی که روسیه تصور می‌کند با آمریکا در حال بازی شطرنج است."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، پایگاه اینترنتی انگلیسی "آبزرور" در تحلیلی درباره مقابله روسیه و آمریکا در پی تحولات اوکراین می‌نویسد:

«ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در حال بررسی و آزمودن ابتکارعمل‌های جنگ سردی جدید خود علیه غرب است. او شبه جزیره کریمه را به خاک روسیه ملحق کرد، یک مامور ضد اطلاعات استونی را ربود و در یک جسارت بی سابقه، حق آمریکا برای تحقیق کردن علیه مقامات فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) و تعقیب قضایی آنها را به چالش کشید. همچنین پوتین گفت که روسیه استقرار موشکهای بالستیک مجهز به کلاهک هسته‌ای خود را تشدید خواهد کرد. هیچ کدام از این خبرها خبر خوبی نیستند.

غرب نیز معمولا پاسخی قدرتمند و حتی در پاره‌ای از اوقات هوشمندانه به روسیه داده است. چند روز پیش وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا توافق کردند تا تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه را تا ژانویه 2016 تمدید کنند و ائتلاف ناتو نیز یک نیروی ضربت مشترک برخوردار از آمادگی بسیار بالا را در کنار یک نیروی کلی تر 40 هزار نفری ایجاد کرده است. نیروی ضربت تشکیل شده قرار است در عرض چند روز به تهدیدی از جانب روسیه پاسخ دهد و نیروی دوم نیز قرار است با استقرار تجهیزات سنگین در شش کشور عضو ناتو که مرز مشترک با روسیه دارند، تقویت شود. بخش اعظم این تجهیزات که شامل تانک‌ها، نفربرهای زرهی "برادلی" و خمپاره‌اندازهای خودکار می‌شوند، توسط آمریکا تامین می‌شوند.

اما سوال واقعی این است که آیا ما به طرزی غیر قابل اجتناب در حال رفتن به سوی یک جنگ سرد جدید هستیم؟ و همچنین ما باید در قبال آنچه که اتفاق می‌افتد چه کاری انجام دهیم؟

دریادار جیمز استاوریدیس، فرمانده کل سابق در ناتو که اکنون رئیس دانشکده قانون و دیپلماسی "فلچر" در دانشگاه "تافتس" است در بیانیه‌ای انحصاری به آبزرور گفت: هیچ کس تمایل ندارد که ما به دوران جنگ سرد بازگردیم. ناتو باید در قبال روسیه و اوکراین چهار کار را انجام دهد: اول این که به متحدان ناتو در شرق به ویژه کشورهای حوزه بالتیک و لهستان از طریق برگزاری رزمایش‌های بیشتر، استقرار دوره‌ای نیروها و استقرار زودهنگام تجهیزات و تسلیحات اطمینان مجدد دهد؛ دوم این که ما باید همچنان به استفاده از تحریمها برای فشار وارد کردن به اقتصاد روسیه ادامه دهیم. همچنین ما باید آراء حقوقی بین‌المللی را علیه نقض آشکار قوانین بین‌المللی توسط روسیه در جریان تجاوز به خاک اوکراین و الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود با خودمان متحد سازیم. در نهایت نیز ما باید مجراهای گفت‌وگو با روسیه را باز بگذاریم تا به یک راه حل دیپلماتیک دست پیدا کنیم.

در نگاه اول به نظر می‌رسد که آمریکا در حال عمل به توصیه‌های دریادار استاوریدیس است. متاسفانه همچنین به نظر می‌رسد دولت با کمک سناتور جمهوریخواه ریچارد شلبی، رئیس کمیته بانکداری سنای آمریکا،‌ در حال اجرای راهبرد خودش است. آمریکا در حال صرف صدها میلیون دلار برای خرید موتورهای موشک از روسیه است. این موتورها برای بخش عمده پرتاب‌های فضایی مربوط به امنیت ملی آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرند و مربوط به قراردادی هستند که آمریکا در زمانهای پس از جنگ سرد و در دورانی که هنوز دوستی بیشتری با روسیه داشت، منعقد کرد.

با نگاهی به رخداد این تحولات، باید گفت که اگر ما به زعم خود با پوتین در حال بازی پوکر هستیم اما او در حال بازی شطرنج با ما است. »

انتهای پیام

کد N877761