جلیلی مطرح کرد

نبود احزاب فراگیر، زمینه ساز تخلفات انتخاباتی

سیاسی

یک عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس، نبود احزاب گسترده و فراگیر را زمینه ساز استفاده از روش های غیر متعارف و بعضا تخلفات انتخاباتی در جریان برگزاری انتخابات دانست.

یک عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس، نبود احزاب گسترده و فراگیر را زمینه ساز استفاده از روش های غیر متعارف و بعضا تخلفات انتخاباتی در جریان برگزاری انتخابات دانست.

اسماعیل جلیلی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، اظهار کرد: رعایت قانون انتخابات در طول برگزاری انتخابات و پیش از شروع آن ، چه در حین برگزاری و چه بعد از شمارش آرا و اعلام نتیجه مورد تاکید است و همین رویکرد تمرکز بر قانون برای رعایت عدالت در برگزاری انتخابا ت و سلامت انتخابات مورد تاکید مجریان و ناظران نیز هست.

وی با بیان اینکه می توان آیین نامه‌ای با هدف شفاف شدن وقابل تفسیر نبودن قانون انتخابات تهیه و تنظیم کرد،‌افزود: در این صورت همه کسانی که وارد عرصه انتخابات می شوند برداشت یکسانی از نحوه اجرای انتخابات و نظارت بر آن خواهند داشت.

نماینده مردم مسجد سلیمان در مجلس با تاکید بر اینکه مردم به مجریان و ناظرین انتخابات اعتماد دارند، گفت: رعایت قانون و شفاف کردن نحوه اجرای انتخابات به شکلی که در مرحله اجرا برداشت متفاوتی از قانون نشود جز الزاماتی است که کمک می‌کند که هم فرآیند انتخابات راحت تر انجام شود و هم خدای نکرده دوگانگی در نحوه اقدام را شاهد نباشیم.

جلیلی با اشاره به محدودیت زمانی تبلیغات کاندیداهای انتخابات تصریح کرد: با توجه به اینکه زمان رسمی تبلیغات محدود به یک زمان قانونی است معمولا افراد به آن بی توجهی می‌کنند و از یک سال قبل فعالیت هایشان را آغاز می‌کنند و با توجه به اینکه فعالیت احزاب در کشور ما نهادینه نشده لذا برخی کاندیداها با استفاده از روش های غربی اقدام به تبلیغات انتخاباتی می‌کنند.

این نماینده اصولگرای مجلس ادامه داد: البته این امر می تواند در ساختار اداری مورد توجه قرار گیرد به این معنا که کسانی که در جریان برگزاری انتخابات مسئولیتی دارند سوء استفاده نکنند و کاندیداهایی می خواهند که در انتخابات وارد شوند نیز رعایت قانون را مدنظر قرار دهند، بنابراین این دو بخش باید مدیریت و کنترل شود تا مشکلی بروز نکند.

وی خاطر نشان کرد: کسانی که در جریان رقابت های انتخاباتی قانون را رعایت نمی کنند در آینده هم برای صیانت از قانون دچار مشکل هستند. بر همین اساس عدم التزام افراد به قانون و عدم مسئولیت پذیری آن‌ها را می توان با همین روش های غیرقانونی که آن‌ها برای تبلیغاتشان استفاده می‌کنند تشخیص داد.

این عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس در پایان گفت: تا زمانی که فعالیت احزاب به صورت گسترده و فراگیر نهادینه نشود افراد نیز برای معرفی خودشان به جامعه از روش هایی استفاده می‌کنند که بعضا تخلف محسوب می‌شود بنابراین یا قانون باید در این بخش اصلاح شود یا تمهیدی صورت گیرد که افراد بتوانند در زمان مشخصی که به عرصه سیاسی ورود می‌کنند اجازه فعالیت و معرفی خود را داشته باشند.

انتهای پیام

کد N877098