ویکی‌لیکس: وزیر اقتصاد آلمان هم توسط آمریکایی ها جاسوسی می‌شده است

آلمان,آمريكا

مدتی پس از افشای خبر جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از آنگلا مرکل و خشم دولت و سیاستمداران آلمان، حال ویکی‌لیکس در گزارشی تازه فاش ساخته، صدراعظم آلمان تنها بخشی از پروژه گسترده جاسوسی آمریکا از آلمان بوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از شبکه خبری دویچه وله، طبق گزارشی افشاگرانه که از سوی ویکی‌لیکس منتشر شده، نه تنها آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هدف جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) بوده، بلکه این نهاد اطلاعاتی از بخش‌های وسیع‌تری از دولت آلمان هم جاسوسی می‌کرده است.

این گزارش که نسخه‌ای از آن در اختیار روزنامه "زوددویچه" و فرستنده‌های خبری NDR و WDR آلمان قرار گرفته، فاش می‌سازد که آژانس امنیت ملی آمریکا بیش از همه به کسب اطلاعات در مورد سیاست‌های مالی و تجاری دولت آلمان علاقه‌مند بوده است. بر همین اساس نیز در کنار وزارت اقتصاد، وزارتخانه‌های دارایی و کشاورزی نیز زیرذره‌بین این سازمان اطلاعاتی بوده‌اند.

دولت آلمان هنوز در مورد گزارش جدید ویکی‌لیکس موضع‌گیری نکرده است. یک سخنگوی دولت به روزنامه پرتیراژ "زوددویچه" گفته است، تا زمانی که "جزئیات دقیق‌تری" روشن نشود، دولت از موضع‌گیری و ارزیابی در این زمینه خودداری می‌کند.

شنود ۶۹ خط تلفن در آلمان

اطلاعات فاش شده از سوی ویکی‌لیکس نشان می‌دهند که آژانس امنیت ملی آمریکا ۶۹ شماره تلفن در آلمان را زیرنظر داشته است. برخی‌از این خط‌های تلفن اینک قدیمی شده و مربوط به گذشته بوده‌اند اما مابقی، فعال و در حال استفاده هستند.

یکی از شماره‌هایی که در فهرست مورد نظر به چشم می‌خورند، شماره تلفن وزیر اقتصاد وقت آلمان در شهر برلین بوده است. آژانس امنیت ملی آمریکا شماره فکس وزیر و شماره تلفن رئیس دفتر وی را هم تحت نظر داشته است.

فهرستی که شماره ‌تلفن‌های یاد شده را در خود جای داده، ظاهرا متعلق به فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ بوده است.

وزیر اقتصاد کنونی آلمان زیگمار گابریل است. او در فاصله زمانی یاد شده عضوی از اپوزیسیون بوده و جایگاهی در کابینه دولت نداشت، اما با این حال این ظن وجود دارد که وی هم در آن زمان و هم در زمان فعلی هدف جاسوسی سازمان اطلاعاتی آمریکا بوده باشد.

در گزارش ویکی‌لیکس اشاره شده که قدمت جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از نهاد‌های اقتصادی و مالی آلمان به سال‌های دهه ۹۰ میلادی یا حتی پیش‌تر از آن باز می‌گردد.

هفته گذشته نیز ویکی‌لیکس اسنادی را منتشر کرد که نشان از آن داشت، آمریکا برای سال‌ها از سه رئیس‌جمهور فرانسه جاسوسی می‌کرده است. فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور کنونی فرانسه، نیکولا سارکوزی و ژاک شیراک، رؤسای جمهور پیشین اهداف آژانس امنیت ملی آمریکا بوده‌اند.

پس از انتشار این گزارش فرانسه در واکنش به این موضوع، در رویدادی بی‌سابقه سفیر آمریکا را احضار کرد.

انتهای پیام

کد N876752