اوباما اعلام کرد:

برقراری رسمی روابط دیپلماتیک کوبا و آمریکا

سیاسی

رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد واشنگتن موافقت کرده است که در اقدامی تاریخی روابط دیپلماتیک خود را با کوبا بار دیگر آغاز کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، باراک اوباما در بیانیه ای که در کنفرانس خبری کاخ سفید قرائت کرد، گفت: این اقدام تاریخی گامی به جلو در تلاش های ما برای عادی سازی روابط با دولت و مردم کوباست و فصلی نو را در روابط ما با همسایگانمان در قاره آمریکا رقم خواهد زد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین با بیان این اقدام به آمریکا اجازه نفوذ بیشتر در دشمن سابق خود را می دهد و همزمان از کنگره این کشور خواست تا تحریم های کوبا را لغو کند. وی در عین حال اعلام کرد واشنگتن همچنان به اختلاف دیدگاه های خود درباره حقوق بشر و سایر مسائل با هاوانا ادامه خواهد داد.

در همین حال دولت کوبا در بیانیه ای درباره برقراری مجدد روابط دیپلماتیک با آمریکا از واشنگتن خواست تا به پخش برنامه های شبکه های رادیویی و تلویزیونی خود در این کشور پایان داده و پایگاه نظامی گوانتانامو را در کوبا تعطیل کند.

گفتنی است سال گذشته و بعد از ۵۰ سال برای اولین بار باراک اوباما با رائول کاسترو همتای کوبایی خود در حاشیه اجلاس رهبران کشورهای آمریکایی دیدار کرد. در پی این دیدار وزیران خارجه دو کشور برای برقراری روابط دیپلماتیک تلاش کردند.