هاشمی‌رفسنجانی:

جهل سیاسی برخی کشورهای اسلامی در همکاری با صهیونیست‌هاست

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام,هاشمي رفسنجاني,ایران و الجزایر

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز تأسف از تفرقه‌های فردی و اجتماعی کشورهای اسلامی و سوء استفاده رژیم اشغالگر قدس از این نزاع‌ها و تفرقه‌ها، اظهار کرد: اسرائیل مخفی و زیرکانه کار می‌کند و بعضی از کشورهای اسلامی هم با جهل سیاسی مصلحت خود را در همکاری با صهونیست‌ها می‌بینند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار عبدالمنعم احریز، سفیر الجزایر در جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به قدمت تمدنی، فرهنگی، تاریخی و مبارزاتی مردم الجزایر گفت: کشور الجزایر به خاطر منابع عظیمی که دارد، همیشه مطمح نظر دیگران بوده و خدا را شکر که مردم با انقلابی خونین، به حق خویش که استقلال سیاسی بوده، رسیده‌اند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز نگرانی از اوضاع نامساعد جهان اسلام و گسترش روزافزون گروه‌های تروریستی که دستاوردی جز بدنامی برای مسلمانان ندارند، اظهار کرد: استکباریون که منافعشان ایجاد تفرقه در جهان اسلام است و آشکارا سیاست شوم «فرّق تسد» را پیگیری می‌کنند به این وضع دامن می‌زنند و برای حفظ ظاهر حمایت از شعارهای حقوق بشری در مبارزه با گروه‌های تروریستی به مبارزه نمایشی با تروریست‌ها و بمباران نمایشی مرکز تجمع این ویروس‌های خطرناک می‌پردازند.

هاشمی رفسنجانی همچنین با ابراز تأسف از تفرقه‌های فردی و اجتماعی کشورهای اسلامی و سوء استفاده رژیم اشغالگر قدس از این نزاع‌ها و تفرقه‌ها، خاطر نشان کرد: اسرائیل مخفی و زیرکانه کار می‌کند و بعضی از کشورهای اسلامی هم با جهل سیاسی مصلحت خود را در همکاری با صهونیست‌ها می‌بینند.

وی با تشریح اوضاع نابسامان مسلمانان، از مدیترانه در غرب تا شرق و به ویژه کشورهای اسلامی از جمله در افغانستان، پاکستان، عراق، سوریه، یمن، تونس، لیبی، مصر، سومالی، سودان، نیجریه و مالی، گفت: گسترش ناامنی‌ها، افزایش گروه‌های تروریستی، تشدید اختلافات مذهبی، عدم ثبات سیاسی و اجتماعی، خلق گروه‌های تکفیری نوظهور، قتل و غارت منابع مسلمانان و استفاده از آنها در برادرکشی‌ها، باعث نگرانی همه دلسوزان مسلمان شده و تنها راه‌حل این مشکلات، یک اقدام عاقلانه متمرکز در دنیای اسلام است.

هاشمی رفسنجانی در ادامه این دیدار با یادآوری سوابق انقلابی مردم الجزایر و ظرفیت‌های همکاری‌های دو کشور، تاکید کرد: تعاملات ایران و الجزایر با همه فراز و فرودها همیشه ادامه داشت و الان نیز این آمادگی را داریم تا هر جا که لازم است، همکاری داشته باشیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز امیدواری از موفقیت سفیر الجزایر در مدت مأموریت کاری در ایران، گفت: دو کشور به خاطر موقعیت جغرافیایی و همچنین جایگاهی که در جهان اسلام دارند، می‌توانند براساس ظرفیت‌های سیاسی به شکل هماهنگ برای حل مشکلات کشورهای اسلامی اقدام کنند.

بر اساس این گزارش، عبدالمنعم احریز، سفیر الجزایر در ایران نیز در این دیدار با ارائه گزارشی از اوضاع الجزایر و برنامه‌های خویش به عنوان سفیر در ایران، اظهار کرد: امیدوارم با حمایت‌های شما برای تقویت مناسبات دو کشور مفید باشیم که با شرایط فعلی در مسیر خوبی قرار گرفته است.

سفیر الجزایر با بیان ناملایمات سیاسی در شمال آفریقا و منطقه خاورمیانه و تأثیر آن بر کشور متبوع خویش، گفت: آنچه بیش از همه موجب نگرانی ماست، پدیده تکفیری‌هاست که بعد از 11 سپتامبر در جهان فراگیر شد و شکل جدیدی به تروریسم داد.

وی مبارزه با تروریسم، جرایم سازماندهی شده و مواد مخدر را زمینه مشترک برای همکاری ایران و الجزایر دانست و با اعلام حمایت از مواضع ایران در مذاکرات ژنو، خاطر نشان کرد: برای به فعلیت رساندن ظرفیت‌های دو کشور، برنامه دیدار کمیسیون‌های مشترک را داریم تا مسایل و موارد را بررسی نمایند.

انتهای پیام

کد N876163