ریاض مالکی:نهاد دیگری بجای کمیته 4جانبه تشکیل شود/ مذاکرات غزه و تل آویو درباره آتش‌بس است

فلسطين

وزیر امور خارجه فلسطین شایعات درباره اینکه رژیم صهیونیستی و مقامات نوار غزه به مذاکره درباره راه حل دو کشوری پرداخته اند را رد اما تایید کرد که میان آنها مذاکراتی انجام شده که درباره آتش‌بس و فعالیت‌های بازسازی بوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ریاض مالکی، وزیر امور خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین شایعات درباره این که نوار غزه و تل آویو به طور محرمانه در حال مذاکره بر سر راه حل دو کشوری هستند را رد کرد اما گفت که طرفین در حال بحث درباره آتش بس و بازسازی هستند.

مالکی در جریان نشست بین المللی سازمان ملل در حمایت از صلح فلسطین و اسرائیل به میزبانی مسکو گفت: البته اینها شایعه نیستند. ما مدارک روشنی داریم که مذاکراتی به صورت مستقیم و غیر مستقیم میان حماس و اسرائیل اتفاق افتاده‌اند که همچنین از طریق طرف‌های ثالث انجام شده‌اند.

وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین همچنین ادامه داد که دو طرف در این مذاکرات به دنبال راه حل دو کشوری نیستند بلکه به دنبال آتش بس در ازای بازسازی هستند.

ریاض مالکی خاطر نشان کرد: نیت این مذاکرات راه حل دو کشوری نیست. نیت آن دستیابی به آتش بس در ازای بازسازی است. اسرائیلی‌ها پیشنهاد داده‌اند در ازای آتش بس از سوی حماس در نوار غزه فعالیت‌های بازسازی غزه را انجام دهند. البته آتش بسی که 10 تا 15 سال به طول بینجامد.

از سوی دیگر وی خاطر نشان کرد دولت تشکیلات خودگردان فلسطین اصرار زیادی بر کمیته چهارجانبه صلح خاورمیانه برای حل و فصل مسائل میان فلسطینی ها و اسرائیلی‌ها ندارد و ترجیح می دهد یک نهاد جدید بر فرآیند صلح خاورمیانه نظارت داشته باشد.

مالکی گفت: من نمی خواهم اصرار چندانی بر کمیته چهارجانبه صلح خاورمیانه داشته باشم. اگر مکانیزمی واقعی وجود نداشته باشد من ترجیح می دهم یک نهاد جدید تشکیل شود.

به گفته ریاض مالکی، کمیته چهارجانبه صلح خاورمیانه بیش از 10 سال پیش تشکیل شد تا صلح را در منطقه برقرار کرده و عدالت را برای فلسطینی ها به ارمغان بیاورد اما متاسفانه این کمیته در رسیدن به این هدف شکست خورد. وی همچنین اظهار کرد، کمیته چهار جانبه می تواند این نقش خود را از طریق معرفی عناصر جدید فعال سازد.

کمیته چهارجانبه صلح خاورمیانه متشکل از طرف‌های روسیه،‌ اتحادیه اروپا، آمریکا و سازمان ملل است.

ریاض مالکی خاطرنشان کرد: کمیته چهارجانبه صلح خاورمیانه هرگز نه به فلسطین و نه به اسرائیل نرفته است و این نشان دهنده فقدان تفاهم میان این کمیته و دو دولت مذکور است.

وی افزود: به نظر شما چرا آنها (اعضای کمیته چهارجانبه) حتی درباره انجام نخستین سفر خود به منطقه حتی فکر نمی کنند؟ آنها همه جا می روند اما به اسرائیل و فلسطین نمی آیند. چرا آنها از این که با رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و نخست وزیر اسرائیل ملاقات کنند خودداری می ورزند؟

وی تصریح کرد: ما در یک جای دیگر هستیم در حالی که آنها در جای دیگری فکر می کنند و این مشکلی است که جلوی حل و فصل مسائل میان کمیته چهارجانبه و اسرائیل و فلسطین را می گیرد.

انتهای پیام

کد N876101